wiatrołap

Jak nowocześnie i funkcjonalnie urządzić wiatrołap?

Dom i ogród

Niewielkie pomieszczenie pomiędzy drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną, nazywane jest potocznie wiatrołapem. Nowe projekty budowlane na terenie Polski muszą uwzględniać przedsionek. Wiatrołap stanowi przegrodę budowlaną, która ma za zadanie spowalniać wymianę ciepła z otoczeniem. Ekonomiczne uzasadnienie budowy przedsionka nie wyklucza jego funkcjonalności. Jeżeli mieszkasz w bloku, a do dyspozycji masz mieszkanie o małym metrażu, wskazówki, jakie przeczytasz w niniejszym artykule, mogą okazać się cenne również dla Ciebie. Odpowiadamy na pytanie, jak nowocześnie i funkcjonalnie urządzić wiatrołap.

ARANŻACJA WIATROŁAPU

Choć nazwa brzmi swojsko i kojarzy się bardziej z tzw. “gankami”i “sienią”, które znamy z wiejskich domów naszych babć, to designerski wieszak, czy kinkiety skandynawskie, mogą nadać mu bardzo nowoczesny i ponadczasowy charakter. Nie bez znaczenia jest dobór dodatków do tej części domu. Ze względu na fakt, że wiatrołap stanowi strefę wejściową, należy go traktować jako wizytówkę, będącą zapowiedzią tego, co znajdziemy w środku. W szczególności, jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie na naszych gościach.

JAK UDEKOROWAĆ WIATROŁAP

Wiatrołap nie powinien stylistycznie odbiegać od pozostałej części domu mającej funkcję mieszkalną. Ważne, by zastosowane kolory lub motywy w płynny sposób korespondowały z tym, co znajdziemy np. w salonie. Istotne jest również, by pomieszczenie było łatwe do utrzymania w czystości, dlatego warto wykonać podłogę z płytek, a nie z drewna, które łatwiej chłonie wilgoć i zabrudzenia. Należy zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie ścian i wybrać np. farby zmywalne bądź wykonać lamperię w niższych partiach pomieszczenia.

OSTATNIE ZERKNIĘCIE W LUSTRO I… W DROGĘ!

Proste lustra i wąskie konsole przyścienne to doskonałe rozwiązanie do domowych przedsionków. Na blacie konsoli możesz ustawić ulubione perfumy, bądź dekoracyjne puzderka na klucze, spinki czy inne drobiazgi. Na blacie możesz ustawić również plecione koszyczki, które będą służyć do przechowywania na przykład rękawiczek czy apaszek.

FUNKCJONALNA ŁAWECZKA

Przedsionek jest miejscem, gdzie zmieniamy obuwie. Dla wygody warto ustawić w przedsionku elegancki taboret bądź krzesło. Ławka ze schowkiem będzie odpowiednia dla osób, które cenią sobie praktyczne rozwiązania. Schowek może służyć do przechowywania akcesoriów zimowych, parasoli, toreb zakupowych, galanterii i innych rozmaitości. W przypadku ławeczki warto postawić na wytrzymałość, aby zakupiony mebel służył przez lata.