Plisy okienne

Plisy okienne – czym się charakteryzują, jak je zakładać?

Dom i ogród

Plisa okienna to jedna z nowoczesnych metod umożliwiających zasłanianie okna. Ten funkcjonalny produkt jest doskonałym rozwiązaniem zarówno do mieszkania w bloku, jak i domu jednorodzinnego. Żaluzje plisowane wykonane są z materiału, który został odpowiednio sprasowany w harmonijkę, a pomiędzy nimi umieszczono aluminiowe albo plastikowe profile. Plisy pozwalają ustawić materiał w dowolnym miejscu szyby. W ten sposób można zakryć okno w całości albo tylko częściowo od góry lub od dołu czy też w części środkowej.

Czym charakteryzują się plisy okienne i jakie są ich zalety?

Roleta plisowana to niezwykle atrakcyjny sposób osłony okien. Produkt ten cechuje się wieloma cennymi zaletami dla użytkownika. Najważniejsze z nich to:

  • uniwersalność – tego rodzaju żaluzje można montować w każdym oknie, bez względu na jego wymiar czy kształt. Rolety znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach zarówno w kuchni, jak i salonie, ale także w pokoju gościnnym czy nawet w łazience,
  • prosty montaż i demontaż – żeby zamontować takie rolety, nie trzeba mieć wiedzy technicznej czy też specjalistycznych narzędzi, nawet kiedy wykonujemy montaż metodą inwazyjną,
  • ochrona przeciwsłoneczna i termoizolacja – to dwie najważniejsze funkcje, jakie mają plisy okienne. Możemy bowiem dowolnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a także ciepła, ponieważ kiedy promienie słoneczne są zbyt intensywne, wystarczy opuścić roletę, co ograniczy dostęp ciepła do wnętrza. Producenci oferują również specjalne plisy przeciwsłoneczne, które odbijają promieniowanie UV, gdyż jest zamontowana na nich specjalne powłoki ochronne od zewnętrznej strony,
  • łatwość w utrzymaniu czystości – po demontaż wystarczy je namoczyć w wodzie z detergentem, a następnie opłukać pod prysznicem i odczekać aż wyschną,
  • bogaty wybór kolorów i wzorów – plisy okienne produkowane są z różnych materiałów, więc każdy sam może zdecydować o tym, czy chce posiadać osłony okienne z tkaniny matowej czy metaliczny połysk.

W jaki sposób zakładać żaluzje plisowane?

Plisy okienne (https://anwis.pl/pl/rolety-zaluzje-plisowane) montuje się i demontuje bardzo prosto. Można zdecydować się na montaż inwazyjny lub bezinwazyjny.

W przypadku montażu inwazyjnego mamy do czynienia z mocniejszą konstrukcją. Montaż w świetle szyby, czyli ten tradycyjny polega na przytwierdzeniu do listwy przyszybowej plisy za pomocą elementów montażowych. Natomiast montaż na kątownikach jest zalecany osobom, które potrzebują całkowitego zaciemnienia, ponieważ wtedy żaluzja zasłania całą powierzchnię szyby oraz ramy okna.

Bezinwazyjny montaż polega na zawieszeniu na ramie okna bez ingerencji w jego strukturę. Rozwiązanie polecane jest do pomieszczeń dziecięcych oraz kuchennych, ale również łazienek. Więcej na temat plis okiennych można znaleźć na stronie: anwis.pl, gdzie dostępne są różnego rodzaju osłony okienne.