Oświetlenie szynowe – dlaczego warto i jakie wybrać?

Dom i ogród

Jeszcze do niedawna szynowe oświetlenie było wykorzystywane głównie w lokalach użytkowych. To nadal opcja, która doskonale sprawdza się w takich przestrzeniach. Będzie też jednak trafionym rozwiązaniem w wielu mieszkaniach. Jednymi z najchętniej wybieranych są systemy szynowe Nowodvorski. Co należy o nich wiedzieć i jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Czym dokładnie jest oświetlenie szynowe?

W przypadku tego rozwiązania niewielkie reflektory LED zwane też spotami umieszczone są na specjalnych szynach przymocowanych do ścian lub sufitu. Same szyny mogą mieć różną wielkość i układać się w odmienne kształty. Również spoty mogą posiadać wiele form. System szynowy Nowodvorski gwarantuje więc bardzo szerokie możliwości związane z aranżacją i nadaniem pomieszczeniu określonego stylu. Taka opcja pozwala też na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb. Dzięki systemowi zamontowanemu w przemyślany sposób możliwe jest nadanie wnętrzu przytulnego lub oficjalnego charakteru. Systemy szynowe Nowodvorski sprawdzą się przede wszystkim w wystroju nowoczesnym i minimalistycznym. Bez problemu jednak można dostosować je też do aranżacji glamour, skandynawskich, industrialnych, czy nawet boho.

Jaki system szynowy wybrać?

Jedna z bardzo ważnych różnic dotyczy funkcjonalności systemów. Można je bowiem podzielić na jednofazowe i trójfazowe. Pierwsze z nich sprawdzą się w przestrzeniach, które mają być cały czas oświetlane w podobny sposób. Nie ma tu bowiem możliwości wyłączania poszczególnych spotów. Cała oprawa posiada wówczas jeden włącznik. Lampy można za to przesuwać w obrębie długości szyny, co jest typowe dla obu rodzajów systemów. W niektórych przypadkach może pozwolić to na drobne manipulowanie poziomem rozjaśnienia poszczególnych miejsc w pokoju.

System szynowy Nowodvorski trójfazowy pozwoli za to w razie potrzeby wyłączać poszczególne reflektory. Jego zaletą jest też możliwość łączenia szyn na różne sposoby. Nie trzeba tu ograniczać się do linii i prostych kątów. Świetnie sprawdzi się więc w oryginalnych aranżacjach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprawa oświetleniowa powinna być przede wszystkim sprawdzonym produktem wysokiej jakości. Dlatego też system szynowy Nowodvorski z pewnością okaże się korzystnym wyborem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na łatwość montażu i możliwość zakupu kompletnego systemu. Dodatkowym atutem z pewnością będzie szeroki wybór spotów o różnym wyglądzie. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli stworzyć we wnętrzu pożądany nastrój.