panele fotowoltaiczne

Jak działa i z czego składa się fotowoltaika?

Dom i ogród Informacje

Obecnie fotowoltaika to prawdziwie „gorący” temat. W panele inwestują zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które chcą uniezależnić się od dostaw energii, obniżyć rachunki, a jednocześnie wspomóc nieco środowisko naturalne. Interesuje Cię ta tematyka? Sprawdź, jak działają ogniwa i panele fotowoltaiczne i co jest potrzebne, by produkować prąd ze słońca?

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika została wynaleziona jako sposób przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Stworzono ją z myślą o ochronie środowiska naturalnego i zwiększeniu wykorzystania energii odnawialnej. Zasadniczo dzięki instalacji fotowoltaicznej można produkować „darmową” energię za sprawą wyłącznie promieniowania słonecznego. Jej budowa jest dość prosta, a efektywność stale się zwiększa, ponieważ technologia jest dopracowywana.

Montaż instalacji jest możliwy w zasadzie wszędzie – warunkiem jest jedynie dobre nasłonecznienie danego punktu. Najczęściej instalację fotowoltaiczną montuje się na dachu, choć możliwe jest również umieszczanie paneli na specjalnych stelażach na gruncie. Coraz częściej powstają również duże „farmy słoneczne” składające się nawet z tysięcy paneli ustawionych w rzędach lub kręgach.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Widoczne na dachach coraz większej ilości budynków panele składają się z niewielkich ogniw, które odpowiadają za produkcję prądu. Owe ogniwa są zbudowane z materiału półprzewodnikowego (zwykle krzemu). Płytka krzemowa jest podzielona na dwie części, a każda z nich jest odmiennie naładowana – jedna dodatnio, a druga ujemnie. Pomiędzy nimi tworzy się pole elektryczne. Gdy na ogniwo pada światło słoneczne, fotony powodują uwolnienie dodatkowych elektronów wprawianych w ruch. W efekcie powstaje różnica potencjałów, a więc napięcie elektryczne. Tym samym energia promieniowania słonecznego zamieniana jest na prąd stały, który następnie jest przekazywany do falownika (inwertera). To element instalacji fotowoltaicznej, który odpowiada za jego przekształcenie w prąd przemienny, czyli dokładnie taki jaki znajduje się w każdym gniazdku. Kolejno może on być przekazany wprost do sieci danego budynku.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Jak już wspomniano, budowa systemu fotowoltaicznego jest prosta. Składają się na niego trzy główne elementy.

  1. Panele tworzone z ogniw połączonych w moduły. To ogniwa fotowoltaiczne zajmują się wytwarzaniem prądu stałego na skutek działania promieni słonecznych. Moc instalacji fotowoltaicznej (maksymalna ilość wyprodukowanej energii) zależy od wielkości paneli (ilości ogniw) oraz ich rodzaju.
  2. Falownik (inwerter) jest urządzeniem podłączonym zarówno do paneli, jak i do sieci elektroenergetycznej i stanowi pośredni krok w produkcji energii. Odpowiada za przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny o parametrach dopasowanych do wymagań sieci.
  3. Licznik dwukierunkowy to ostatni ważny element instalacji fotowoltaicznych. Umożliwia on mierzenie ilości energii elektrycznej pobranej z sieci oraz do niej oddanej. Umowa prosumencka z dostawcą prądu umożliwia bowiem oddawanie nadwyżek w okresach nadprodukcji oraz ich odbieranie na korzystnych zasadach zawsze wtedy, gdy wyprodukowana na bieżąco ilość energii nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania danego obiektu.

Za każdą przekazaną do sieci kWh energii, można odebrać:

  • 0,8 kWh w przypadku instalacji o mocy do 10 kW,
  • 0,7 kWh przy instalacji o powyżej 10 kW.

Dzięki temu produkcja energii na własne potrzeby staje się znacznie bardziej opłacalna. Latem prąd z paneli fotowoltaicznych może zaspokajać większość potrzeb obiektu (np. domu), a zimą energia elektryczna może być pobierana znacznie taniej.

Darmowa energia elektryczna dla domu z Muno

Chcesz obniżyć rachunki i produkować „czystą”, ekologiczną i przede wszystkim darmową energię? W Muno znajdziesz wszystkie niezbędne elementy do budowy domowej instalacji. Specjaliści pomogą Ci dobrać moc paneli w zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku, powierzchni dachu i innych czynników.