Doniczki do bonsai zazwyczaj są dość szerokie i jednocześnie płytkie – taki kształt pozwala na dalszą miniaturyzację rośliny i zagęszczanie korony. Warto pamiętać, że przesadzić do mniejszej doniczki można dopiero ukształtowane drzewko — wcześniej hodowla powinna odbywać się w donicy treningowej. Wybierając doniczkę dla dorosłego drzewka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.
Wybieramy doniczkę do bonsai
Najważniejszą kwestią podczas wyboru odpowiedniej doniczki jest dobór właściwego rozmiaru. Prawidłowo dopasowana doniczka powinna być odrobinę większa od bryły korzeniowej – w przeciwnym wypadku drzewko narażone będzie na zgnicie w zbyt wilgotnym podłożu. Duża ilość ziemi może bowiem zgromadzić sporo wilgoci.
Doniczki do bonsai występują w kilku podstawowych kształtach. Należą do nich doniczki prostokątne i kwadratowe oraz owalne i okrągłe. Do drzewek wyprostowanych zalecane są te pierwsze a do roślin z wygiętymi pniami lub mocno pochylonych powinno się używać donic okrągłych. Do gatunków o matowych igłach najlepiej pasują donice nieglazurowane matowe, a wypolerowane idealnie komponują się z gatunkami roślin liściastych. Podobna zasada tyczy się doniczek ceramicznych glazurowanych – ciemne iglaste rośliny powinno sadzić się w matowych donicach, a drzewka liściaste o połyskujących liściach najlepiej prezentować się będą w połyskującej donicy.
Pozostaje wybór koloru – w tym kontekście najważniejsza jest harmonia barw. Powinno się wybierać kolory przeciwstawne na przykład do owoców lub kwiatów bonsai. Interesujący wybór donic do bonsai dostępny jest w rzeszowskim Centrum Ogrodniczym Zielony Klomb, który prowadzi także sklep internetowy.
Dobieramy rozmiar donicy bonsai
Doniczka na bonsai powinna mieć następujące wymiary:
- Długość – powinna być zbliżona do 2/3 wysokości drzewka, a w przypadku szerokich roślin długość doniczki powinna wynosić 2/3 szerokości korony;
- Szerokość – w przypadku okrągłej doniczki promień nie powinien przekraczać 1/3 wysokości drzewka;
- Wysokość – przyjmuje się, że doniczka nie powinna być wyższa niż szerokość pnia nad nebari.
Zasadniczo, niskie doniczki najlepiej pasują do zbiorowych nasadzeń oraz wyprostowanych roślin. Wygięte lub pochylone nasadzenia najlepiej sadzić w doniczkach średnich a w wysokich duże i mocne drzewa.
Wybór odpowiedniej donicy może zdecydować o kondycji drzewka oraz o koniecznych zabiegach pielęgnacyjnych. Tak naprawdę donica jest czynnikiem, który wpływa nie tylko na estetykę, ale także na częstotliwość podlewania oraz poziom wilgotności podłoża.