przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jak często należy serwisować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Informacje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to innowacyjne urządzenia, które ostatnimi czasy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na ich popularność wpływają m.in. niskie koszty eksploatacyjne, wygoda użytkowania, a także kwestie ekologiczne, które dla niektórych osób stanowią czynnik decyzyjny. Choć przydomowe oczyszczalnie są niemal w pełni bezobsługowe, należy pamiętać o regularnej konserwacji i serwisowaniu urządzeń.

O czym należy pamiętać podczas eksploatacji przydomowej oczyszczalni?

Na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków decydują się przede wszystkim osoby, których działka nie znajduje się w zasięgu miejskiej sieci kanalizacyjnej. Urządzenia tego typu stanowią świetną i nieporównywalnie wygodniejszą alternatywę dla szamba, dlatego coraz częściej wybierane są przez właścicieli zarówno domków jednorodzinnych, jak i większych skupisk budynków.

Wśród czynności, o których należy pamiętać podczas codziennej eksploatacji oczyszczalni, wyróżnia się m.in. regularne stosowanie biopreparatów, które wspomagają procesy oczyszczania. Do kanalizacji nie można wprowadzać środków żrących i kwasów, a także detergentów, które mogłyby przyczynić się do wyniszczenia flory bakteryjnej. Niezwykle istotne jest także opróżnianie osadnika gnilnego – częstotliwość wykonywania tego zabiegu uzależniona jest bezpośrednio od wielkości i specyfikacji przydomowej oczyszczalni ścieków, jednak w większości przypadków czynność tę wykonuje się raz na rok lub kilka lat.

Jak często należy wykonywać prace serwisowe i konserwacyjne?

Aby zapewnić poprawne działanie i długą żywotność oczyszczalni, konieczne jest okresowe wykonywanie przeglądów – najlepiej zlecać je firmom zewnętrznym. Podczas nich kontrolowane są przede wszystkim: dmuchawa powietrza, skład odpływu, poziom osadu oraz stopień natlenienia. Dodatkowo, raz na 3-6 miesięcy, warto jest przeprowadzić czyszczenie filtrów, które wpłynie na utrzymanie pełnej drożności urządzenia. Jak mówi nam specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:

Niekiedy, podczas okresowego przeglądu, może okazać się, że konieczna jest całkowita wymiana filtrów oczyszczalni, dlatego niezwykle istotne jest regularne monitorowanie poprawności pracy każdego elementu urządzenia.

Warto podkreślić, że nie istnieją sztywne przedziały czasowe, które warunkują częstotliwość przeprowadzania przeglądów i prac konserwacyjnych. Uzależniane są one bowiem bezpośrednio od rodzaju urządzenia, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Użytkownicy oczyszczalni, podczas zakupu, powinni otrzymać specjalną instrukcję obsługi, w której znajdą się szczegółowe informacje dotyczące zarówno eksploatacji, jak i konserwacji.