Kinkiety wciąż błędnie kojarzone są wyłącznie z ozdobnymi abażurami, które widywaliśmy w domach naszych babć. Współczesne lampy wyglądają już zupełnie inaczej – to w dużej mierze minimalistyczne i funkcjonalne modele, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Proponowane obecnie przez producentów modele sprawiają, że można z powodzeniem zamontować je w niemal każdym pomieszczeniu – salonie, sypialni czy przedpokoju.
Kinkiety jako nowoczesne oświetlenie mają sporo zalet, jednak przede wszystkim należy podkreślić to, że są prawdopodobnie najbardziej funkcjonalnym oświetleniem dodatkowym. Mogą współistnieć z innymi rodzajami lamp. Dzięki ich zastosowaniu wnętrze nabiera zupełnie innego charakteru i jest efektywnie podzielone na poszczególne strefy funkcjonalne. W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak odpowiednio dobrać kinkiety do wnętrza.
Kinkiety – oświetlenie dodatkowe czy główne?
Nie ulega wątpliwości, że kinkiety wykorzystujemy przede wszystkim jako dodatkowe źródło światła. Montowane w naszych domach wspierają domowników w trakcie wykonywania codziennych czynności, które wymagają więcej precyzji. Mogą służyć w czasie przygotowywania posiłków, pracy, nauki czy relaksu. Jednocześnie mogą stać się same w sobie dekoracją lub współtworzyć ją, podkreślając obecność istotnych elementów wystroju wnętrza. Kinkiety to prosty sposób, by wyeksponować ważne dla rodziny pamiątki czy zdjęcia.
Czy prawdą jest, że kinkiety nie mogą stanowić oświetlenia głównego? Okazuje się, że naprawdę skutecznie sprawdzają się w wielu miejscach, szczególnie w pomieszczeniach, które cechują niskie sufity. Wystarczy wybrać modele ze światłem skierowanym ku górze, by tym samym optycznie powiększyć powierzchnię mieszkania. Jeśli natomiast zależy ci przede wszystkim na miłym nastroju w swoich wnętrzach, wybieraj przede wszystkim kinkiety ze światłem skierowanym ku podłodze. Takie rozwiązania szczególnie sprawdzą się w salonie lub sypialni, gdzie atmosfera jest kluczowa dla dobrego samopoczucia.
Gdzie postawić na kinkiety, których światło rozpościera się jednocześnie ku górze i ku dołowi? Modele otwarte z dwóch stron to często ozdoba sama w sobie, która najpiękniej prezentuje się na pustych ścianach. Najczęściej wybierane są do przedpokoju lub na przestrzeń przy schodach, gdzie stają się jednocześnie ozdobą i funkcjonalnym wsparciem. Nie stanowią bowiem przeszkody przy poruszaniu się i nie zajmują istotnej w tych miejscach przestrzeni.
Ile kinkietów w jednym pokoju?
Przez długi okres kinkiety kojarzyły się wyłącznie z babcinymi abażurami, które nie przyciągały uwagi nowoczesnych użytkowników. Tymczasem dzisiaj już wiemy, że tego rodzaju światłem można się bawić – w jednym pomieszczeniu można postawić na kilka lamp, które będą pochodziły z tej samej lub zbliżonej estetycznie linii produktowej.
Powszechnie przyjmuje się, że kinkiety powinny być wieszane parami i symetrycznie. Najczęściej stawiamy na nie tam, gdzie mamy lustra – m.in. w łazience czy przy toaletce. Sprawdzają się również wtedy, gdy chcemy podkreślić obecność istotnej dla nas z jakichś przyczyn ozdoby – może to być obraz, zdjęcie czy chociażby kominek. W przypadku montażu na dwóch osobnych ścianach warto pamiętać, by zachować efekt lustrzanego odbicia. To bardzo korzystnie wpływa na ostateczny efekt wizualny.
Kiedy montujesz kinkiety w pomieszczeniu, musisz zadbać o odpowiednie odległości między nimi a podłogą. Najpowszechniejsza wysokość montażu stosowana przez projektantów to ok. 1,9 m (przy założeniu, że cała wysokość pomieszczenia to ok. 2,5-2,7 m). Gdy decydujesz się na kinkiety ze światłem skierowanym w dół, powieś go ok. 15 cm poniżej górnej krawędzi twoich okien. Modele z kloszem otwartym w stronę sufitu montuj w odległości pomiędzy 30 a 90 cm od niego. Dzięki tym wskazówkom uzyskasz naprawdę zadowalający efekt wizualny.