Pomysłowe oświetlenie salonu

Pomysłowe oświetlenie salonu

Dom i ogród

Salon jest przestrzenią, w której spędzamy ze sobą mnóstwo czasu. Jako miejsce spotkań członków rodziny oraz pomieszczenie, do którego zapraszani są goście, stawia przed projektantem sporo wyzwań. Jego wnętrze powinno być nie tylko efektowne pod względem wizualnym i funkcjonalne, ale również stwarzać odpowiednie warunki do relaksu zarówno w gronie rodzinnym, jak i większej grupie zaproszonych osób. Lampy montowane w salonie mogą przybierać zróżnicowane formy i pełnić wiele różnych funkcji. Warto pamięć, że strefa dzienna, w której spotykają się domownicy, łączy w sobie wiele zadań. Jest przestrzenią, w której spotykają się członkowie rodziny, do której zapraszani są goście, czasem pełni funkcję przestrzeni wypoczynkowej, domowego kina, a niekiedy także miejsca do nauki albo pracy zdalnej. Ta złożoność sprawia, że nie można ograniczać się w nim do jednej tylko lampy, bo ta nie będzie w stanie sprostać wszystkim zadaniom. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju oświetlenia, które należy uzależnić od funkcji, jaką pełni konkretna strefa salonu.

Oświetlenie z podziałem na rolę

Planując oprawy oświetleniowe w salonie, warto zwrócić uwagę na wszystkie funkcje pełnione przez to wnętrze. Bezsprzecznie musi się w nim znaleźć oświetlenie ogólne. Zamontowane centralnie na suficie powinno rozjaśniać pomieszczenie światłem rozproszonym, co umożliwi bezpieczne poruszanie się po zapadnięciu zmroku i doświetli wszystkie zakamarki, co ułatwi prace porządkowe. Takie światło powinno mieć barwę neutralną. Poza nim ważne jest też oświetlenie strefy wypoczynkowej. W tej roli mogą się sprawdzić lampy sufitowe, podłogowe lampy stojące albo kinkiety. Ważne, by oświetlało przestrzeń stonowanym światłem o ciepłej barwie, które pomaga się rozluźnić i zapewnia komfortowy wypoczynek. Poza tym w salonie może zostać zaplanowane również oświetlenie stołu w jadalni, biurka do pracy, domowej biblioteczki i innych stref, które zostaną w takim wnętrzu przewidziane.

Tradycyjna forma czy futurystyczne kształty?

Współczesne oprawy oświetleniowe nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale niejednokrotnie stanowią w aranżacji ważny element dekoracyjny. Ogromne zróżnicowanie ich form sprzyja realizacji przestrzeni utrzymanych w różnych stylach, co pozwala sprostać oczekiwaniom wielu inwestorów. Nietrudno przekonać się o tym, odwiedzając stronę polskiego producenta https://azzardo.com.pl. Znajdziemy tam zarówno lampy o regularnych kształtach, jak i wykazujące asymetrię formy. Są wśród nich oprawy nieduże, jak i przyciągające uwagę swoimi gabarytami. Niektóre z nich wykonano z wpisujących się w nowoczesne trendy chromowanych albo akrylowych elementów, inne ze szkła, drewna, sztucznego tworzywa. Inspirację dla projektantów może stanowić świat roślin i zwierząt, przedmioty codziennego użytku, ciała niebieskie itd. Nie brakuje wśród nich również futurystycznych kształtów, które mogą przypominać dzieła sztuki nowoczesnej.

Dekorowanie światłem

Warto pamiętać o tym, że dekoracyjna rola światła nie ogranicza się wyłącznie do formy opraw. Bardzo duże znaczenie ma również emitowane przez nie światło. Efekt może być różny w zależności od tego, w jaki sposób jego wiązka będzie padać na określoną płaszczyznę albo przedmiot. Bardzo pięknie mogą prezentować się podświetlane obrazy albo całe ściany, zwłaszcza jeśli nadano im ciekawą fakturę. Możliwe jest również wzajemne przenikanie się światła emitowanego przez różne oprawy, na przykład przez kilka zmontowanych na jednej ścianie kinkietów.

W aranżacji salonu oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, a raczej wiele różnych ról, które zależą od funkcji konkretnej strefy. Właśnie dlatego trudno ograniczać się w nim do jednej tylko lampy, ponieważ ta z pewnością nie sprosta wszystkim zadaniom, jakie przed nią postawimy.