Jeszcze pod koniec XX wieku wiązanie się z zawodem i określonym pracodawcą na kilkanaście lat było standardową praktyką. Dzisiaj Polak spędza w jednym miejscu pracy przeciętnie 3 lata, a rozstanie z zakładem pracy często wiąże się koniecznością przebranżowienia. Rynek pracy wymusza elastyczność i wszechstronne przygotowanie. Idealnym rozwiązaniem w tym dynamicznym środowisku jest opcja dokształcenia się poprzez kursy zawodowe.
Zawody deficytowe – jakie kursy zawodowe warto rozważyć?
Zgodnie z wynikami badania „Barometr zawodów” realizowanego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, za deficytowe uznano 31 zawodów. Oprócz piekarzy, fryzjerów i lekarzy, największe braki odnotowywane są w branżach produkcyjnej i budowlanej. Kogo konkretnie poszukują pracodawcy? Przede wszystkim specjalistów zajmujących się montażem odnawialnych źródeł energii, ale także osób odpowiedzialnych za obsługę maszyn, brukarzy, stolarzy oraz operatorów obrabiarek skrawających.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku warto rozważyć dodatkowe szkolenie zawodowe, które da szansę na uzyskanie niezbędnych kwalifikacji do pracy w jednym z zawodów deficytowych. Pozwala to na szybkie znalezienie właściwego miejsca zatrudnienia, a wielokrotnie także na znacznie lepsze zarobki. Ciekawą alternatywą są kursy prowadzone w formule online. Dzięki tej metodzie możliwe jest szybkie przyswojenie wiedzy oraz zaliczenie egzaminu. Kursy są skierowane do osób posiadających doświadczenie w zakresie inżynierii i budownictwa, które z różnych powodów chciałyby się dalej rozwijać.
Jakie kursy zawodowe znajdują się w ofercie?
Jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce jest sektor OZE. Skokowy przyrost montowanych instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz klimatyzatorów sprawia, że osoby z odpowiednimi uprawnieniami nie mogą narzekać na brak zleceń, ale niezbędne jest posiadanie odpowiednich kursów. Najpopularniejsze to:
- Uprawnienia SEP G1, G2, G3;
- Pomiary elektryczne w praktyce;
- Kursy F-Gazy;
- Montaż klimatyzacji w praktyce;
- Montaż pompy ciepła w praktyce;
- Fotowoltaika w praktyce;
- Lutowanie twarde metodą 912.
Instalacje fotowoltaiczne wymagają posiadania uprawnień SEP. Wykonywanie poszczególnych pomiarów instalacji elektrycznej do 1kV możliwe jest po ukończeniu drugiego z kursów. Aby zainstalować klimatyzację niezbędne jest posiadanie wszechstronnej wiedzy. Konserwacja, remont i montażem urządzeń klimatyzacyjnych nie będzie stanowić problemu gdy posiada się uprawnienia F-Gazy. Wartościową wiedzę uzyskamy także na szkolenia z zakresu lutowania.
Obsługa maszyn transportu bliskiego
Inną grupą atrakcyjnych kursów zawodowych są te związane z obsługą podestów ruchomych przejezdnych, wózków widłowych, żurawi HDS, ładowarek teleskopowych oraz suwnic, wciągników i wciągarek. Urządzenie tego typu mają zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w rolnictwie, branży przemysłowej, spożywczej czy logistyce. Ich użycie znacznie przyspiesza pracę, podnosi jej bezpieczeństwo i intensyfikuje mobilność. Zakończenie jednego z kursów jest praktycznie równoznaczne z uzyskaniem dostępu do setek ofert pracy w całej Polsce i za granicą. Właściwy certyfikat zakończenia szkolenia wydaje Urząd Dozoru Technicznego i jest on uznawany na terenie całej Unii Europejskiej, a także w wielu innych krajach jak USA, Kanada czy Szwajcaria.