Płytka ceramiczna jest wykonana z naturalnych składników i może różnić się wielkością i wyglądem. Najtrudniejszą rzeczą przy wyborze danego materiału jest decyzja o jego kolorze.
Minimum koloru, maksimum efektu
Współczesny rynek oferuje ogromną gamę płytek ceramicznych do każdego rodzaju pomieszczeń. Dziesiątki producentów corocznie wypuszczają nowe kolekcje płytek w różnych kolorach i stylach. Wśród trendów 2021 roku jest stosowanie płytek w jednym kolorze. Najpopularniejsze to:
- Biały.
- Zielony.
- Beżowy.
- Kawowy.
- Niebieski.
- Czarny.
Jaśniejsze odcienie mogą być używane do tworzenia akcentów, ale nie jako tonu bazowego. Ponadto zdecydowanie odradza się stosowanie czarnych płytek w małych łazienkach. Wyjątkiem są duże łazienki, które wyposażone są w duże okno.
Wybierając płytę, warto zastanowić się, w takiej łazience będzie pasować. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest światło. Bardzo często w pomieszczeniu przy sztucznym oświetleniu odcień płytek się zmienia. Jeśli pomieszczenie jest małe, warto zastosować jasną płytkę (ale bez dużych wzorów), ponieważ sprawia ona, że łazienka będzie wizualnie większa. Obecność pionowych wzorów na płytkach pomoże stworzyć efekt wyższych sufitów. Wybierając kolor płytki, należy pamiętać, że istnieją trzy rodzaje powierzchni, a mianowicie:
- Lśniące. Jego głównymi zaletami jest możliwość ukrycia plam. Dodatkowo płytki o tej powierzchni odbijają światło. Produkty o jasnej tonacji dadzą lekki blask, a ciemne płytki błyszczą znacznie bardziej.
- Matowe. Mają szorstką powierzchnię i są najczęściej używane do montażu na podłodze. Wielu producentów tworzy taką płytkę w taki sposób, aby wyglądała jak naturalny materiał, jak drewno czy kamień.
- Lustrzane. Są to droższe płytki, ale stosuje się je tylko do pokrycia niewielkich fragmentów ściany. Wizualnie zwiększają głębię pomieszczenia i często służą jako dodatkowe lustro. Mogą być montowane zarówno na ścianach i sufitach, jak i na podłodze.
Do dużych łazienek bez problemu kupisz płytki o dowolnym odcieniu, które będą ze sobą kontrastować. W żadnym wypadku nie kupuj materiału w ciemnych kontrastujących kolorach, ponieważ sprawi to, że pomieszczenie będzie wizualnie mniejsze. Ponadto nie należy montować płytek z dużymi i małymi wzorami, które się powtarzają. Do małych łazienek idealnie sprawdzą się płytki w jasnych kolorach, które płynnie przechodzą jedna w drugą.
Płytki imitujące marmur do łazienki
W wielu sklepach znajdziemy płytki imitujące marmur do łazienki. To klasyczne rozwiązanie do dekoracji dowolnych wnętrz i pomieszczeń, także do łazienek. Płytki imitujące marmur – do łazienki, mają wiele zalet
W przeciwieństwie do naturalnego marmuru, płytki go imitujące dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Nawet najdroższe są znacznie tańsze od kamienia naturalnego. Nowoczesna ceramika praktycznie nie ustępuje materiałom naturalnym pod względem wytrzymałości, trwałości i odporności na zużycie. Wytrzymuje duże obciążenia i lepiej toleruje zmiany temperatury, narażenie na wilgoć i chemikalia.
Marmur to porowaty, niejednorodny materiał (jak każdy kamień naturalny). Należy go codziennie pielęgnować – myć, wycierać do sucha i wypolerować zamszem, aby zachować połysk. Jeśli nie usuniesz szybko tłuszczy, dymu tytoniowego i napojów (wino, kawa), zostaną wchłonięte przez kamień i pozostawiają nieestetyczne ślady. Zalecenia dotyczące pielęgnacji marmuru obejmują kilka stron. Płytki ceramiczne można po prostu umyć. I możesz szybko i łatwo kupić płytki z efektem marmuru. Wykonane są z piasku, gliny i innych zrównoważonych materiałów wykończenia przypominające marmur są bardziej praktyczne, przystępne cenowo i łatwiejsze w montażu.
Zwolennicy kamienia naturalnego od dawna zwracają uwagę na ekskluzywność wzornictwa każdej wykonanej z niego płytki. Jednak nowoczesne technologie produkcji płytek ceramicznych pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnej faktury na każdym elemencie. To jeszcze bardziej zbliża je do naturalnego materiału. Kolejną zaletą sztucznych okładzin jest to, że w kolekcji znajdują się okładziny ścienne i podłogowe. Różnią się charakterystyką wytrzymałościową i wymiarami. Pozwala to skomponować ekologiczny i tańszy projekt wnętrz.
Wybierając płytki tego typu, zwróć uwagę na kilka elementów. Do małych pomieszczeń użyj małych, jasnych płytek. Duże płytki w połączeniu z ciemnymi i jasnymi detalami nadają się do przestronnych pomieszczeń. Jasne płytki są bardziej praktyczne. Trudniej zauważyć na nich osad wilgoci, który pojawia się w łazience. Ciemne wykończenia należy częściej wycierać z osadu, w przeciwnym razie będą wyglądać nieestetycznie.