Kwiaty na Boże Narodzenie

Kwiaty na Boże Narodzenie – rośliny, które udekorują świąteczny stół

Dom i ogród

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia warto uświetnić także naturalnymi ozdobami – mowa tutaj o roślinach, które doskonale wpiszą się w zimowy klimat. Poniżej kilka sugestii, po które warto sięgnąć w tym wyjątkowym czasie!

Poznaj 5 odmian roślin, które sprawdzą się jako świąteczna ozdoba

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym celebrujemy wspólne chwile z bliskimi. Udekorowana choinka wcale nie musi być jedynym akcentem spośród tematycznym roślin w tym wyjątkowym okresie! Poniżej prezentujemy 5 gatunków, które pomogą poczuć klimat świąt i doskonale sprawdzą się w postaci sezonowej ozdoby.

Gwiazda betlejemska to świąteczna klasyka

Wiele osób wprost nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez tego akcentu. Gwiazda betlejemska występuje także pod kilkoma innymi nazwami – wilczomlecz piękny czy poinsecja. Należy do roślin niewymagających w uprawie, jednak z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie musi mieć spełnione pewne warunki. 

Kluczowym aspektem jest tutaj jej upodobanie do ciepła. Warto osłaniać przed działaniem wiatru i chłodu. Należy także przestrzegać umiarkowanego podlewania – o wiele lepiej zniesie bowiem suszę niż przemoczenie, które mogłoby doprowadzić do żółknięcia liści i gnicia korzeni. Najlepiej jest podlewać ją co drugi dzień używając do tego celu wody o temperaturze pokojowej.

Aby Gwiazda Betlejemska rozkwitła na święta, należy przechowywać ją przez ok. 2 miesiące w zacienionym miejscu. Gdy kwiat będzie wyeksponowany na działanie promieni słonecznych przez ok. 8 dziennie – z dużą dozą prawdopodobieństwa zakwitnie właśnie na Święta.

Kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus) 

Ta roślina ma wyjątkowo małe wymagania w trakcie uprawy. Występuje też pod nazwą grudnik, co stanowi podpowiedź dotycząca czasu kwitnienia. To przykład wieloletniej rośliny, która jest pozbawiona kolców i potrzebuje naprawdę mało uwagi. W efekcie jest też zaliczana do najłatwiejszych w uprawie kwiatów pokojowych, które kwitną w grudniu zachwycając białymi, czerwonymi, różowymi, żółtymi lub fioletowymi kwiatami. Zygokaktus osiąga około 50 cm wysokości i preferuje zacienione stanowiska. 

Warto przy tym pamiętać, że od momentu gdy roślina zacznie obfitować w pąki – należy unikać przekręcenia doniczki. Może to bowiem przyczynić się do przedwczesnego opadania kwiatów – w pozostałą część roku ten zabieg jest jednak najbardziej zalecany.

Fiołek alpejski (cyklamen perski) 

Barwne kwiaty rosnące na długich szypułkach – to właśnie wyróżnia alpejskie odmiany fiołków. Czerwone, białe i różowe kwiaty doskonale sprawdzą się jako ozdoba domowego wnętrza. Fiołki alpejskie preferują zacienione miejsca, w których roślina nie będzie narażona na wielogodzinną ekspozycję na promienie słońca. Warto także wystrzegać się miejsc, przy których znajduje się źródło ciepła – parapet, pod którym jest gorący grzejnik nie będzie dobrym wyborem. Odpowiednie miejsce będzie za to stanowić chłodna weranda czy łazienka (z uwagi na upodobanie do wilgoci). Alpejska odmiana fiołka nie przetrwa w temperaturze powyżej 23°C.

Nawadnianie dobrze jest przeprowadzać co około dwa dni nalewając wodę do podstawki, a nie bezpośrednio do podłoża.

Azalia – popularna roślina doniczkowa

Azalie należą do grupy roślin wrzosowatych. Podczas uprawy w domu maksymalna wysokość tych roślin nie przekracza 50 cm. Zachwyca drobnymi, wielobarwnymi kwiatami w kolorze bieli, czerwieni lub purpury. Warto zapewnić jej kwaśne podłoże – wspomagając je odżywkami roślina odwdzięczy się bujnym kwitnieniem, które może trwać nawet wiele miesięcy! 

Stanowisko dla azalii powinno być jasne, jednak bez eksponowania na intensywne działanie promieni słonecznych. Systematyczne nawadnianie (odstaną lub przegotowaną wodą) wraz z zasilaniem w czasie kwitnienia to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, jakie należy zapewnić tej roślinie. Warto także pamiętać o regularnym pozbywaniu się obumarłych liści – dzięki temu kolejne kwiaty będą pojawiały się częściej.

Amarylis świąteczny woskowany

Amarylis występuje także pod nazwą zwartnicy. Ta cebulowa roślina przy odpowiedniej pielęgnacji będzie z powodzeniem zachwycała przez kilka lat. Sprawdzi się w postaci oryginalnej ozdoby w każdym domu. Z uwagi na łatwą uprawę warto sięgnąć po zawoskowane cebule ze sprawdzonego źródła, np. https://cebule-kwiatowe.pl/amarylisy-swiateczne/. Nie wymagają nawet przesadzenia do doniczki, aby rozwijać się niemal na naszych oczach z dnia na dzień. Zwieńczeniem tego procesu jest okazały i duży kwiat w kolorze białym, czerwonym lub pomarańczowym.

W jaki sposób przedłużyć żywotność zwartnicy? Po przekwitnięciu zaleca się usunąć pędy kwiatowe – to nakłania roślinę do rozwoju liści i wzrostu cebuli.

Powyższe zestawienie tworzą polecane kwiaty, które doskonale wpiszą się w świąteczny klimat i bożonarodzeniowe dekoracje. Wkład poniesiony w uprawę zaprocentuje w postaci okazałych i barwnych kwiatów, które urozmaicą zimową aurę!