Jak zacząć budowę domu? Jakie składy budowlane wybrać?

Dom i ogród

Należysz do osób, które myślą o budowie domu? Do jakich organów należy zgłosić plan budowy? Marzy Ci się dom z katalogu lub masz w głowie własny pomysł na swoje królestwo? Chcesz mieć na posesji duży basen dla wszystkich dzieci z ulicy, czy tylko mały angielski trawnik? Pytań jest wiele, ponieważ budowa domu to nie bułka z masłem.

Jak wybrać działkę?

Przy wyborze działki skonsultuj się z inżynierem budownictwa lub architektem. Czy Twój projekt jest odpowiedni dla tego typu gruntów? Jeśli cena działki wydaje Ci się niska, sprawdź, czy media są wliczone w cenę. Media obejmują: podłączenie do wody, gazu ziemnego i energii elektrycznej, przyłącze kanalizacyjne, stacjonarne linie telefoniczne, dystrybucję telewizji kablowej oraz istnienie podjazdu. Grunty, które nie są podłączone do tych sieci, staną się znacznie droższe, gdy zostaną wprowadzone. Gdy już podejmiesz decyzje warto odwiedzić Betor – składy budowlane w Toruniu, w celu zapoznania się z cenami na rynku. 

Głównymi kryteriami wyboru działek są:
• wielkość, orientacja i układ,
• lokalizacja,
• uzbrojenie terenu,
• dostępność komunikacyjna,
• cena.

Wielkość działki
• Działki o powierzchni 300-400 m 2 nadają się pod zabudowę szeregową. Zgodnie z prawem minimalna szerokość domu to 6,5m.
• Działki o powierzchni 400-800 m 2 nadają się pod budowę domów jednorodzinnych lub bliźniaczych. Minimalna długość działki to 16,5m. Zawsze dodawaj 3 m z każdej strony do szerokości domu.
• Działki o powierzchni około 1000 m 2 są „obfite”. Możesz zafundować sobie piękny ogród, basen lub mały domek ogrodowy.

Nie możesz ruszyć się bez projektu

Masz dwie możliwości:

  1. Kup gotowy projekt domu jednorodzinnego z katalogu.
    2. Dostosuj projekt do architekta.

Głównymi kryteriami przy wyborze jednej z opcji jest Twoja sytuacja finansowa oraz czas, w którym chcesz mieć dostępny projekt. Wybierając projekt , postaraj się odpowiedzieć sobie na dwa pytania:
1. Czy chcę mieć dom, który sam zaprojektuję (z architektem)?
2. Czy powinienem wybrać taki, który jest już zaprojektowany i możliwość interwencji jest mniejsza? 

Beton Bydgoszcz to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne materiały budowlane. 

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy

Podstawowe informacje: W przygotowaniu jest projekt wydania decyzji o warunkach zabudowy w 2 egzemplarzach. O oświadczenie należy również poprosić administratorów sieci.

Decyzja terytorialna wydawana jest na podstawie wniosku wnioskodawcy. Uczestnikami postępowania o zagospodarowanie przestrzenne są:
• deweloper,
• instytucje,
• obywatele, których budowa może naruszyć własność lub inne prawa do gruntu lub budynków, w tym gruntów i budynków sąsiednich.

Załączniki do wniosku:
1. akt własności,
2. kserokopia prawomocnego pozwolenia na budowę,
3. pisemne pełnomocnictwo w przypadku powierzenia obsługi wniosku przez inwestora innej osobie fizycznej lub prawnej,
4. zdjęcie z mapy ewidencyjnej,
5. projekt dokumentacja budynku w dwóch egzemplarzach (zbiorczy raport techniczny, dokumentacja wskazująca pierwotny i proponowany sposób użytkowania poszczególnych pomieszczeń budynku),
6. dowód prowadzenia negocjacji z organami administracji państwowej, na których interesy zmiana ma wpływ, jeżeli takie prowadzono negocjacje,
7. prawomocna decyzja homologacyjna,
8. zgłoszenie zmian konstrukcyjnych,
9. protokół rewizyjny (urządzenia elektryczne, instalacja gazowa, kominy, piorunochron itp.),
10. oświadczenie osoby wykwalifikowanej (kierownika budowy) o fachowym kierowaniu wykonywaną przez siebie budową

Posiadając już działkę i wszystkie potrzebne pozwolenia warto odwiedzić beton Toruń. Skład budowlany ma znaczenie przy budowie domu.