pralka

Tania pralka – czy to możliwe? Czym się kierować przy wyborze modelu do 1500 zł?

Informacje

Pralka BEKO? A może pralka Indesit? Pralka Electrolux? Tego typu pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą konieczność zakupu urządzenia piorącego. Warto jednak zamiast o producencie, myśleć o konkretnej charakterystyce urządzenia. 

Pralki do 1500 zł — czy to możliwe?

Na pytanie, jaka pralka jest najlepsza, z reguły otrzymasz odpowiedź, że jedna z tych droższych. To jednak nie jest do końca prawda. Na co dzień w przypadku tradycyjnego, niewymagającego szczególnego traktowania prania (np. czyszczenia ubrań roboczych, bardzo delikatnych itd.) możesz z powodzeniem wykorzystać model pralki, który nie kosztuje majątku. 1500 zł w obecnej sytuacji gospodarczej wyznacza poziom stosunkowo taniej pralki, ale w zestawie ofert możesz znaleźć naprawdę ciekawe urządzenia. Najlepsze pralki w tym segmencie cenowym potrafią zaskakiwać bardzo pozytywnie. Warto więc przy wyborze pralki do 1500 zł wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii technicznych, a następnie wybrać spośród kilku najlepszych modeli, które w ten sposób uda ci się wyłonić. 

Jaka pralka sprawdzi się w codziennym użytkowaniu?

Trzeba więc zapytać o kluczowe kryteria oceny tego typu urządzeń:

  • maksymalna prędkość wirowania, która przekłada się w dużej mierze na wydajność prania,
  • zużycie energii, 
  • energooszczędność (chodzi tutaj przede wszystkim o dopasowane programy prania, a także rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia nie tylko prądu, ale i wody)
  • możliwość indywidualnego dostosowywania parametrów prania (np. zmniejszania temperatury lub skracania czasu programu).

W naszym rankingu najlepszych pralek te parametry powinny odgrywać kluczową rolę, ponieważ pozwalają one wyłonić urządzenia, które łączą w sobie wysoką wydajność z rozwiązaniami ograniczającymi koszty prania. Warto z pewnością zwrócić uwagę także na pojemność bębna. Tutaj kluczowe będzie oczywiście pytanie, jak dużą rodzinę obsługiwać ma pralka. Singiel czy para nie potrzebują pralki z bębnem o tej samej pojemności, co 4-osobowa rodzina. 

Pralka ładowana od góry czy z boku? Na co zwrócić uwagę?

Kwestia wyboru między pralką ładowaną od góry lub od dołu to indywidualna decyzja podyktowana własnymi preferencjami, a także możliwościami, jakie daje konkretne pomieszczenie. Warto natomiast z pewnością spojrzeć na dodatkowe funkcje, które może mieć pralka i które mogą ułatwiać nam codzienne z niej korzystanie. Chodzi tutaj między innymi o:

  • automatyczne dostosowanie parametrów prania (np. wykorzystanie mniejszej ilości wody lub detergentu, w przypadku gdy bęben pralki jest załadowany wyłącznie w 40%),
  • program czyszczenia bębna, który ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości, co przekłada się także na żywotność pralki, 
  • rozbudowane funkcje prania: pranie ręczne, program prania bawełny, rzeczy sportowych, delikatnych syntetyków, odkażanie parą itd.,
  • funkcję opóźnionego startu, 
  • funkcję przedłużania świeżości upranych rzeczy.

Od najlepszych pralek w tym segmencie możesz oczekiwać także, że ich wyświetlacz będzie bardzo przejrzysty i prosty w obsłudze, a sama forma pralki możliwie kompaktowa i ustawna. Te elementy także mają znaczenie, szczególnie gdy dysponujesz na przykład małą łazienką. 

Sprawdź ranking pralek

Rankingi pralek, porównywarki internetowe, zestawienia najnowszych sprzętów AGD pozwalają stosunkowo szybko zapoznać się z najciekawszymi rozwiązaniami na rynku, także z uwzględnieniem określonego pułapu cenowego. Oczywiście ostatecznie decyzje podejmujesz ty, kierując się własnymi potrzebami i oczekiwaniami, natomiast tego typu rankingi z pewnością mogą okazać się cenną pomocą.