kredyt hipoteczny

Czy zawsze warto decydować się na kredyt hipoteczny?

Informacje

Kredyt hipoteczny to sposób na zakup własnej nieruchomości w sytuacji, gdy nie mamy środków na zakup jej za gotówkę. Finansowanie zakupu z kredytu i regulowanie zobowiązania przez wiele lat, często jest jedynym wyjściem ale generalnie nie jest to złe wyjście – kredyt hipoteczny może być nawet oszczędnością. W ten sposób można nabyć dom, mieszkanie. Można również otrzymać kredyt na budowę własnego domu – wszystko zależne jest od decyzji. Czy kredyt hipoteczny zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób uważa, że kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie, jednak nie można oceniać, iż tak jest zawsze, w każdej sytuacji. Bez wątpienia tak może być, jeśli naszym celem jest zamieszkanie w określonym miejscu i pozostanie tam na lata. Nieruchomość na kredyt jest wtedy dobrym rozwiązaniem – można mieszkać i spokojnie spłacać kredyt. Oczywiście idealnie jeśli nieruchomość nabytą w kredycie, jest nieruchomością nową, lub po prostu w dobrym stanie technicznym. Nie ma nic gorszego niż kredytowanie domu, którego stan jest zły. Kredyt związuje z domem na wiele lat, a zły stan domu powoduje iż konieczne są kosztowne remonty.

Kredyt hipoteczny nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w danym miejscu nie chcemy pozostawać na stałe. Często tak jest – brak pracy lub zmiana pracy na lepszą, ale związana z wyjazdem do innego miasta, plany przeprowadzki z innego powodu, to coś, co zdarza się w życiu wielu z nas. Kredyt hipoteczny w tym momencie jest skutecznym hamulcem – trzeba go spłacać i nie można tego przerwać. Owszem – istnieje nikła szansa na to, iż uda się sprzedać nieruchomość z kredytem, jednak po pierwsze potrzebna jest na to zgoda banku, po drugie takie sytuacje jak sprzedaż nieruchomości z kredytem należą do rzadkości. Kredyt może więc skutecznie popsuć nasze plany.

Podsumowując – kredyt na dom czy mieszkanie to opcja warta rozważenia, ale nie w każdej sytuacji. Jeśli nie chcemy związywać się danym miejscem, o wiele lepiej po prostu nieruchomość wynająć – wyprowadzka z wynajętej nieruchomości jest o wiele łatwiejsza, choć niewątpliwie koszty wynajmu będą znacznym obciążeniem budżetu domowego. Nierzadko jednak to jedyne sensowne wyjście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *