sauna domowa

Sauna domowa – jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę

Informacje

Jeszcze jakiś czas temu sauna wydawała się czymś bardzo ekstrawaganckim i ze świecą można było szukać osób, które wypróbowały ją na własnej skórze. Obecnie wiele ośrodków sportowych, siłowni oraz ośrodków odnowy biologicznej posiada takie rozwiązanie. W efekcie wielu i wiele z nas nie tylko skorzystało w swoim życiu z sauny, ale zna też dobroczynne efekty jej działania, do których można zaliczyć polepszenie kondycji skóry, poprawienie krążenia, zwiększenie odporności oraz polepszenie samopoczucia. Trudno się dziwić, że wiele osób marzy o swojej własnej prywatnej saunie. Zanim jednak zaczniemy wybierać między konkretnymi rozwiązaniami, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Jaką saunę domową wybrać?

Sauna do domu nie jest małą inwestycją i jeśli już decydujemy się na taką odrobinę luksusu, oczekujemy, że produkt rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy zaznajomić się z przeciwwskazaniami dotyczącymi zdrowia. Taka aktywność jest odradzana, jeśli cierpimy na niewydolność krążenia, zapalenia skóry, choroby wrzodowe żołądka i inne. Warto poznać wszystkie te przeciwwskazania i dopiero, gdy je u siebie wykluczymy, zacząć rozglądać się za sauną domową. Dodatkowo do sauny nie należy wchodzić, jeśli jesteśmy przeziębieni i mamy podwyższoną temperaturę. Większość osób może jednak korzystać z takiego rozwiązania i cieszyć się w związku z tym pozytywnymi efektami.

Z jakimi rodzajami sauny domowej spotkamy się podczas zakupów?

  • Sauna fińska

Sauna fińska zwana bywa również sauną suchą. Wilgotność jest więc tutaj stosunkowo bardzo niska i wynosi 5-15%. Przeważnie wewnątrz saun fińskich panuje temperatura – od 60 do 110 stopni Celsjusza. W środku znajduje się ławeczka z drewna, na której można się położyć lub usiąść. Konstrukcja wyposażona jest w piec, którego rolą jest rozgrzewanie kamieni. 

  • Sauna Infrared

Taka sauna, podobnie jak bardziej klasyczne warianty, tworzona jest najczęściej z naturalnego drewna. To, co ją wyróżnia, to zastosowanie podczerwieni. To właśnie promienie podczerwone odpowiadają tutaj za wytworzenie energii cieplnej. Wewnątrz konstrukcji panuje dość niska, w porównaniu do innych saun, temperatura, która zamyka się przeważnie w widełkach 30-60 stopni Celsjusza. Do różnic należy zaliczyć również fakt, że z saun Infrared mogą korzystać również dzieci i osoby starsze, a więc grupy, którym odradza się zażywanie cieplnej kąpieli w innych saunach.

  • Sauna kombi

Sauny kombi łączą w sobie charakter klasycznej sauny z działaniem promieni podczerwonych, z którymi mamy do czynienia w saunach Infrared. W praktyce oznacza to, że spotkamy się tutaj z dwoma źródłami ciepła – emitują je i promienie podczerwone i elektryczny piec. Należy zaznaczyć, że konkretny typ pieca dobierany jest w sposób indywidualny, a jednym z czynników branych pod uwagę jest m.in. wielkość sauny. To bardzo uniwersalna opcja, bo z powodzeniem mogą z niej korzystać zarówno osoby, które uwielbiają w saunie cieszyć się wysokimi temperaturami, jak i seniorzy oraz dzieci.

  • Sauna parowa

W saunie parowej mamy do czynienia z bardzo wysoką wilgotnością, która może sięgać aż 100%. Przeważnie panuje tam temperatura 25-55 stopni Celsjusza. Wnętrze konstrukcji zazwyczaj wykonuje się z materiałów pochodzenia sztucznego. W przeciwieństwie do sauny fińskiej, nie spotkamy się tutaj z rozgrzanymi kamieniami, tylko z piecem, który utrzymuje odpowiednią temperaturę w kabinie i emituje parę wodną. Sauna parowa bywa zwana również sauną rzymską. Jeśli decydujemy się na taki model, powinniśmy pamiętać, że jednorazowy zabieg nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście minut, a po wyjściu z sauny należy iść pod zimny prysznic. Nie powinniśmy korzystać z niej też częściej niż 3 razy w tygodniu.

Wybierając saunę do domu, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaje, ale też na to, jakimi warunkami dysponujemy. W profesjonalnym sklepie, takim jak np. Infrahome, specjaliści doradzą nam typ sauny oraz podpowiedzą, jak dopasować ją do naszego mieszkania.