sauna domowa

Sauna domowa – jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę

Informacje

Jeszcze jakiś czas temu sauna wydawała się czymś bardzo ekstrawaganckim i ze świecą można było szukać osób, które wypróbowały ją na własnej skórze. Obecnie wiele ośrodków sportowych, siłowni oraz ośrodków odnowy biologicznej posiada takie rozwiązanie. W efekcie wielu i wiele z nas nie tylko skorzystało w swoim życiu z sauny, ale zna też dobroczynne efekty jej działania, do których można zaliczyć polepszenie kondycji skóry, poprawienie krążenia, zwiększenie odporności oraz polepszenie samopoczucia. Trudno się dziwić, że wiele osób marzy o swojej własnej prywatnej saunie. Zanim jednak zaczniemy wybierać między konkretnymi rozwiązaniami, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Jaką saunę domową wybrać?

Sauna do domu nie jest małą inwestycją i jeśli już decydujemy się na taką odrobinę luksusu, oczekujemy, że produkt rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy zaznajomić się z przeciwwskazaniami dotyczącymi zdrowia. Taka aktywność jest odradzana, jeśli cierpimy na niewydolność krążenia, zapalenia skóry, choroby wrzodowe żołądka i inne. Warto poznać wszystkie te przeciwwskazania i dopiero, gdy je u siebie wykluczymy, zacząć rozglądać się za sauną domową. Dodatkowo do sauny nie należy wchodzić, jeśli jesteśmy przeziębieni i mamy podwyższoną temperaturę. Większość osób może jednak korzystać z takiego rozwiązania i cieszyć się w związku z tym pozytywnymi efektami.

Z jakimi rodzajami sauny domowej spotkamy się podczas zakupów?

  • Sauna fińska

Sauna fińska zwana bywa również sauną suchą. Wilgotność jest więc tutaj stosunkowo bardzo niska i wynosi 5-15%. Przeważnie wewnątrz saun fińskich panuje temperatura – od 60 do 110 stopni Celsjusza. W środku znajduje się ławeczka z drewna, na której można się położyć lub usiąść. Konstrukcja wyposażona jest w piec, którego rolą jest rozgrzewanie kamieni. 

  • Sauna Infrared

Taka sauna, podobnie jak bardziej klasyczne warianty, tworzona jest najczęściej z naturalnego drewna. To, co ją wyróżnia, to zastosowanie podczerwieni. To właśnie promienie podczerwone odpowiadają tutaj za wytworzenie energii cieplnej. Wewnątrz konstrukcji panuje dość niska, w porównaniu do innych saun, temperatura, która zamyka się przeważnie w widełkach 30-60 stopni Celsjusza. Do różnic należy zaliczyć również fakt, że z saun Infrared mogą korzystać również dzieci i osoby starsze, a więc grupy, którym odradza się zażywanie cieplnej kąpieli w innych saunach.

  • Sauna kombi

Sauny kombi łączą w sobie charakter klasycznej sauny z działaniem promieni podczerwonych, z którymi mamy do czynienia w saunach Infrared. W praktyce oznacza to, że spotkamy się tutaj z dwoma źródłami ciepła – emitują je i promienie podczerwone i elektryczny piec. Należy zaznaczyć, że konkretny typ pieca dobierany jest w sposób indywidualny, a jednym z czynników branych pod uwagę jest m.in. wielkość sauny. To bardzo uniwersalna opcja, bo z powodzeniem mogą z niej korzystać zarówno osoby, które uwielbiają w saunie cieszyć się wysokimi temperaturami, jak i seniorzy oraz dzieci.

  • Sauna parowa

W saunie parowej mamy do czynienia z bardzo wysoką wilgotnością, która może sięgać aż 100%. Przeważnie panuje tam temperatura 25-55 stopni Celsjusza. Wnętrze konstrukcji zazwyczaj wykonuje się z materiałów pochodzenia sztucznego. W przeciwieństwie do sauny fińskiej, nie spotkamy się tutaj z rozgrzanymi kamieniami, tylko z piecem, który utrzymuje odpowiednią temperaturę w kabinie i emituje parę wodną. Sauna parowa bywa zwana również sauną rzymską. Jeśli decydujemy się na taki model, powinniśmy pamiętać, że jednorazowy zabieg nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście minut, a po wyjściu z sauny należy iść pod zimny prysznic. Nie powinniśmy korzystać z niej też częściej niż 3 razy w tygodniu.

Wybierając saunę do domu, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaje, ale też na to, jakimi warunkami dysponujemy. W profesjonalnym sklepie, takim jak np. Infrahome, specjaliści doradzą nam typ sauny oraz podpowiedzą, jak dopasować ją do naszego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *