ręczniki

Ręczniki – z mikrofibry, bawełny czy bambusa?

Dom i ogród

Prawdopodobnie każdy zna uczucie, kiedy ręcznik niedostatecznie wchłania wilgoć i pozostawia na skórze wilgoć. przyczyną są prawdopodobnie dodane do tkaniny frottowej sztuczne włókna, które powodują, że ręcznik jest tani, lekki i ma ładne kolory, niestety, kosztem higroskopijności. Woda się w taka tkaninę nie wchłania dostatecznie dobrze. Które składniki są najlepsze i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Bawełna stara jak świat

Włókno bawełniane jest wykorzystywane do wytwarzania tkanin już od 12 tysięcy lat. Odkrycia dokonali Egipcjanie, który nauczyli się wytwarzać z tej niepozornej rośliny rewelacyjną tkaninę, której właściwości zdumiewają do dziś. Skóra pod nią oddycha, odprowadza wodę, znakomicie chłodzi w upalne dni, a zatrzymuje ciepło w chłodne noce. Do wad można zaliczyć ogromną wchłanialność wilgoci, lecz ta właściwość w przypadku zastosowania bawełny w ręcznikach jest ogromną zaletą.

Ręczniki bawełniane są trwałe, nie rozciągają się i nie tracą swoich właściwości nawet po wielu latach użytkowania, lecz znacznie gorzej wyglądają po długim okresie eksploatacji – płowieją i wycierają się.

Długo schną i nie powinny być przechowywane w wilgotnych miejscach, ponieważ zapach długo utrzymywanej w tkaninie wilgoci staje się nieprzyjemny. Wymagają dokładnego suszenia.

Najlepsze gatunkowo ręczniki są tkane ze słynnej bawełny egipskiej i są tym samym niezwykle kosztowne.

Mikrofibra dla aktywnych

Ręczniki z mikrofibry są wytworem najnowszych czasów. Nie są tak miłe w dotyku i miękkie jak ręczniki bawełniane, trudno się nimi otulić. Ich zaletą jest dobra wchłanialność ( z powodu utkania tysiącami cieniutkich jak włos włókien. Doskonale wchłaniają wodę, lecz szybko ją odparowują, czyli szybko schną. są cienkie i lekkie i to jest ich podstawowy walor, który chętnie wykorzystują sportowcy. Na siłownię, ćwiczenia na wolnym powietrzu, basen pakowanie takiego ręcznika nie sprawia problemu. Można go zapakować do małego plecaka lub nawet kieszeni dresów.

Bambus – alternatywą dla bawełny

Włókna bambusowe w ostatnich latach robią furorę w produkcji tkanin dla małych dzieci, przede wszystkim ze względu na swoje antybakteryjne właściwości. Tkanina bambusowa jest miękka, lekka, lepiej wchłania wodę niż bawełna, jest lżejsza i szybko schnie.

Odkrycie włókien z bambusa oraz opanowanie technologii tkania spowodowało, że ręczniki bambusowe mają coraz więcej zwolenników. Rodzice małych dzieci są szczególnie zadowoleni z antybakteryjnych i antygrzybicznych właściwości. Lepiej niż bawełna wchłaniają wilgoć, lecz nie utrzymuje się w nich zapach butwiejącej wilgoci. Ponadto są lekkie i bardzo delikatne w dotyku. Nie powodują alergii. Co ważne – szybko schną.

W odróżnieniu od ręczników bawełnianych, włókna nie przecierają się od częstego użytkowania, więc są bardzo trwałe. Nie produkuje się ręczników z czystego bambusa, lecz jako mieszanki z bawełną – w 30 % lub 40% składzie.

Ręczniki wysokiej jakości znajdziesz w ofercie sklepu Podkolderka.pl