trawa krajobrazowa

Rolowany trawnik

Dom i ogród

Każdy chciałby mieć w swoim ogródku pięknie wyglądający trawnik. Niestety naturalna, piękna trawa wiąże się z wieloma obowiązkami i wynikającymi z tego trudnościami w utrzymaniu jej pięknego wyglądu. Na szczęście na rynku istnieje alternatywa w postaci sztucznej trawy z rolki. Dlaczego warto wybrać właśnie taką metodą i jakimi się ona konkretnie cechuje zaletami.

Początki sztucznej trawy

Jak jednak w ogóle doszło do powstania sztucznego trawnika? Ojczyzną tego wynalazku są Stany Zjednoczone, a powodem wynalezienia chęć posiadania odpornego na zniszczenie boiska do baseballa.
Sztuczna trawa powstała i zaczęła być wykorzystywana w latach 60 ubiegłego wieku. W wyniku swoich niezwykłych zalet bardzo szybko z aren sportowych przeniosła się również i na przydomowe ogródki.

Trawa sztuczna czy tradycyjna?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy aby na pewno sztuczna trawa ogrodowa będzie lepszym wyborem niż ta tradycyjnie rozsiewana. Warto znać pomiędzy nimi różnice, aby móc świadomie dokonać wyboru.
Przede wszystkim na początku warto powiedzieć, że sztuczna trawa posiada kilka swoich rodzajów, a nie jak wielu myśli, tylko jeden. Dzięki temu znacznie rośnie ilość jej zastosowań oraz łatwość w dobraniu do posiadanych potrzeb. Każda sztuczna trawa z rolki posiada dolną powierzchnię stanowiącą elastyczny podkład oraz górną część wykonaną z tkanego włókna. Górne włókna występują na rynku w kilku odmianach, co pozwala dobrać taką wersję, jaka najbardziej trafia w gust danego inwestora. Różnią się one nie tylko wysokością włókna, lecz również jego kształtem.
Ogromną zaletą po stronie sztucznej trawy jest jej łatwość położenia. Założenie trawnika tradycyjnego wiąże się z dużym nakładem pracy, co i tak często nie jest gwarancją powodzenia. Sztuczna trawa ogrodowa to natomiast nie tylko duża łatwość, lecz również niewielki wysiłek podczas zakładania trawnika.

Jakie są najważniejsze zalety sztucznego trawnika?

Jak więc widać, wiele jest spraw, które świadczą o zaletach posiadania sztucznego trawnika. To jednak dopiero początek, ponieważ lista obecnych zalet jest znacznie obszerniejsza.
Na samym początku trzeba wymienić ogromną ilość zastosowań. Sztuczna trawa może być z powodzeniem położona w ogrodzie, lecz również na balkonie, tarasie, czy też w pomieszczeniach mieszkalnych. Jest niezwykle wygodna w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnego zakładu pracy na jej pielęgnację, a także jest bardzo komfortowa w dotyku. Mało tego, jest to trawa w odróżnieniu od tej tradycyjnej zupełnie niewrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie trzeba się martwić, że oddziałuje na nią silne nasłonecznienie lub z drugiej strony, że znajduje się w miejscu zacienionym. W każdych warunkach będzie wyglądała i prezentowała się równie wspaniale.

Czy warto wybrać rolowany trawnik?

Czy warto zatem zdecydować się na sztuczną trawę zamiast na tradycyjny, naturalnie rosnący trawnik? Zdecydowanie tak, ponieważ w niczym nie odbiega on od prawdziwego włókna pod względem wyglądu, czy też dotyku, a znacznie przewyższa go komfortem używania, oszczędnością czasu, jakiej wymaga jego pielęgnacja i montaż sztucznej trawy, a także co bardzo ważne, kosztami jego utrzymania.