Domy parterowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, bo są komfortowe, szybsze w budowie niż domy dwukondygnacyjne i można je zrealizować niewielkim kosztem, jeśli nie wybierzemy domu bardzo dużego. Poważną przeszkodą do wyboru projektu domu parterowego jest niewystarczająco duża działka, ale renomowane pracownie architektoniczne, jak Z500, mają w ofercie projekty również na parcele wąskie lub płytkie, dlatego nie warto zbyt szybko rezygnować z tego typu domu.
Wielkość domu parterowego a powierzchnia działki i konstrukcja dachu
Kupno działki pod konkretny projekt wymarzonego domu to luksus dostępny niewielu nie tylko z powodu wysokiego kosztu. Taką działkę dopasowaną do projektu domu i położoną w atrakcyjnej lub dostępnej komunikacyjnie lokalizacji trudno jest znaleźć. Najczęściej inwestor dziedziczy lub otrzymuje od kogoś z bliskiej rodziny działkę o określonych parametrach i zaczyna myśleć o budowie domu, który może na niej stanąć. Planując dom na określonej działce należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności przepisy na temat minimalnych odległości ścian budynku od granic działki (4 m dla elewacji z otworami lub 3 m – bez okien i drzwi) oraz Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który określa maksymalną powierzchnię zabudowy jako procent powierzchni parceli budowlanej we wskazanej lokalizacji. Działki wąskie, czyli o szerokości 17 i mniej metrów, są tańsze, bo trudniej je zagospodarować pod duży lub nawet średni dom, zwłaszcza dom parterowy dla średniej rodziny, ale jest to możliwe, jeśli działka jest dość długa. Renomowane pracownie architektoniczne, jak firma Z500, oferuję wiele projektów na takie parcele. Coraz częściej spotyka się wśród nich nowoczesne domy parterowe typu stodoła, kryte dwuspadowym dachem, o bardzo funkcjonalnych, pomysłowych układach wnętrz.
Najtańszy będzie dom parterowy skonstruowany na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem, o powierzchni do 150 m kw. Na domach o większej powierzchni tego typu dach jest trudny do zaprojektowania i budowy, więc inwestorzy zdecydowani na więcej niż 150 m muszą się liczyć z budową dachu wielospadowego, co jest droższe i nie sprzyja oszczędnej gospodarce ciepłem w czasie użytkowania domu. Duża powierzchnia domy parterowego wymusza też konstrukcję bryły budynku z dwóch lub więcej prostopadłościanów, a to ze względu na konieczność zapewnienia dostępu do światła dziennego wszystkim pomieszczeniom użytkowym domu. Ponad dwustumetrowy dom parterowy będzie więc skonstruowany na planie dwóch lub więcej prostokątów i będzie miał dach płaski lub wielospadowy.
Realizacja projektu domu parterowego
Dom parterowy zbudujesz szybciej niż dom dwukondygnacyjny i będzie przy tym dużo mniejsze ryzyko błędów, głównie dlatego, że nie ma tu dodatkowego stropu do wykonania. Jest natomiast kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. W stosunkowo niskim domu trudno o wystarczająco silny ciąg kominowy, dlatego planuje się w nich nasady kominowe lub wentylację mechaniczną. Wielospadowy dach natomiast wymaga profesjonalnego wykonania, aby uniknąć mostków cieplnych i odpowiedniej izolacji.
Dom parterowy to najprostszy dom energooszczędny
Coraz częściej inwestorzy szukają projektów domów energooszczędnych a obowiązujące standardy energetyczne są obecnie dość wymagające. Najłatwiej, a także najtaniej, sprostasz tym wymaganiom budując niewielki dom parterowy, na planie prostokąta z dachem dwuspadowym. Niższe koszty będą wynikały z mniejszej ilości materiałów izolacyjnych wysokiej jakości na stropy i ściany oraz z tego, że do ogrzania domu o zwartej kubaturze potrzeba mniej energii, więc także mniej paliwa.
Poza niższymi kosztami budowy projekty domów parterowych mają inne zalety, jak brak schodów, które zajmują sporo miejsca i są dość drogie, a mogą stanowić utrudnienie dla małych dzieci lub osób z problemami z poruszaniem się. Jeśli potrzebujesz w domu parterowym więcej przestrzeni, na przykład marzysz o wysokim salonie, możesz otworzyć część stropu nad jadalnią i salonem. Projektu domów parterowych dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane i może bez problemu wybrać taki, który spełni wymagania przyszłych mieszkańców i będzie możliwy do zrealizowania w wybranej lokalizacji.