podkład

Podkłady pod panele podłogowe

Dom i ogród

Po wybraniu odpowiednich paneli podłogowych przychodzi czas na wybranie ich podstawy. Co prawda nie jest to konieczne, ale bardzo zalecane. Bez odpowiednio dobranych podkładów panelowych, mogą one popękać w trakcie użytkowania, co z pewnością nie jest pożądane. Ich głównym zadaniem będzie przedłużenie trwałości podłogi i dbałość o komfort użytkowania paneli. Nie można również zapomnieć o dodatkowej pomocy panelom sprawiając, że wyciszenie jest jeszcze lepsze.

Obecnie na rynku dostępnych jest szeroka gama podkładów pod panele wykonana z różnych materiałów pozwalając na bardzo dokładny wybór dostosowany do osobistych potrzeb klienta

Rodzaje podkładów

Przykładami z nich mogą być:

– Korek – jego niepodważalnym atutem jest bardzo dobra dźwiękoszczelność i izolacja termiczna. Jest również dobrym wyjściem pod panele z ogrzewanymi podłogami. Chropowata, ale elastyczna powierzchnia charakteryzuje się tłumieniem dźwięków co daje bardzo wysoki komfort użytkownikom, dlatego też jest częstym wyborem w sypialniach. Jest to materiał stabilny, który po ułożeniu na podłogę pozostanie w nienaruszonym kształcie i grubości. W tańszych zamiennikach często może dochodzić do załamań powodując opadanie paneli. Korek jest także eko materiałem, więc z pewnością znajdzie swoje miejsce w domach ludzi dbających o środowisko. Quick step podkład – Greenfloor ma jeszcze jedną zaletę – jest hipoalergiczny, więc warto go zastosować w pomieszczeniach w których przez długi czas będą przebywać alergicy.

Nie jest jednak tani, za jego trwałością również idzie cena, co może zniechęcać. Ponadto często ze względu na swoje rozmiary podnosi poziom podłogi.

– Płyty ekologiczne – bardzo popularne zastosowanie, zbudowane są z rozdrobnionego i sprasowanego drewna. Bardzo porowate i grube, sprawdzą się idealnie na nierównych podłogach.

– Podkład pod panele z gąbki – mniej skuteczny, ale tańszy. Niestety ulega z czasem łatwej degradacji, która może przyczynić się do pomniejszenia jej walorów akustycznych.

-Podkład pod panele XPS – jest to polistyren ekstrudowany, kształtem nierówny, posiadający dobre parametry akustyczne i termiczne

Funkcjonalność

Ważną cechą podawaną przy specyfikacji każdych podkładów będzie parametr określający izolacje akustyczną podłogi. Podawany jest on w decybelach (dB) i opisuję siłę wytłumienia podłoża na którym jest umiejscowiona.

Nie można przejść obojętnie oprócz izolacji termicznej. Nikt chyba nie chce stąpać po wychłodzonych, nieprzyjemnych panelach. Dobrze sprawdzają się w przypadku zastosowania w podłodze ogrzewania dobrze przekazując wygenerowane ciepło.