Zadaszenie tarasu

Jak wykonać dobre zadaszenie tarasu?

Dom i ogród

Zadaszenie tarasu to konstrukcja, na którą decyduje się praktycznie każdy, kto posiada własny dom z ogródkiem. Na podłodze tarasowej można ustawić bardzo praktyczne meble gwarantujące wypoczynek, a rozłożony nad głową daszek chroni przed nadmiernym słońcem i deszczem. Warto zdawać sobie sprawę, że w polskim prawie budowlanym nie funkcjonuje definicja zadaszenia tarasu. Stanowi ono jednak integralną część budynku i nie można potraktować go jak element małej architektury. Warunki techniczne regulują zasady dotyczące wyliczania kubatury brutto obiektu mieszkalnego i wliczania do niej również kubatury balkonów oraz tarasów. Budowa samego zadaszenia tarasu nie wymaga pozwolenia na budowę. Można zakwalifikować ją jako działanie remontowe. Jak wykonać dobre zadaszenie tarasu?

Rodzaje zadaszeń tarasu

Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów zadaszeń tarasu, na które można się zdecydować. Na początku należy zadać sobie pytanie dotyczące wyboru konstrukcji zadaszenia – czy będą to pergole zbudowane z pionowych słupów, wolnostojące parasole, czy też oddzielne pawilony.

Częstym wyborem dobrego zadaszenia tarasu są pergole. Cechują się nowoczesną oraz elegancką budową, którą podtrzymuje stabilna konstrukcja. Doskonale sprawdzą się również na otwartej przestrzeni ogrodowej, jak i jako zadaszenie balkonu. Aluminiowe pergole stanowią świetną ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz deszczem. Można w łatwy sposób dostosować je do zmiennych warunków pogodowych, ponieważ posiadają automatyczny system zwijania i składania niektórych elementów. Boczne ściany pergoli można także w bardzo szybki sposób zabudować, co stwarza ochronę przed podmuchami silnego wiatru.

Rozwiązanie, które nie wymagają dużej ingerencji w konstrukcję budynku oraz tarasu to nowoczesne parasole ogrodowe. Pozwalają one na stworzenie strefy relaksu we własnym ogrodzie zarówno w trakcie dużych upałów, jak i podczas deszczowych dni. Podstawę konstrukcji stanowi aluminium lub drewno, a czasze parasoli tworzą materiały wodoszczelne. Kolejną cechą charakterystyczną parasoli jest łatwość w montażu oraz obsłudze, regulacja kąta nachylenia oraz stabilna podstawa.

Dlaczego warto wykonywać dobre zadaszenia tarasu?

Wykonanie dobrego zadaszenia tarasu gwarantuje, że wypoczynek na świeżym powietrzu będzie jeszcze bardziej przyjemny. Zadaszenie tarasu to konstrukcja, która stwarza zabezpieczenie przed nadmiernym słońcem oraz deszczem. Właśnie z tego względu należy wybrać dobry rodzaj zadaszenia, który zagwarantuje sprawność oraz stabilność konstrukcji na długi czas.

Jak mówi pracownik firmy New Garden Style oferującej zadaszenia tarasowe: Dobór odpowiedniego zadaszenia tarasu to ważny element, który gwarantuje odpoczynek na świeżym powietrzu. Pełni ono nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną – przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Poza tradycyjnymi zadaszeniami można również skorzystać z oferty gotowych pawilonów. Jest to kompleksowa konstrukcja składająca się ze ścian, podłogi oraz systemu zadaszeń. Łatwość montażu oraz kompleksowość tego rozwiązania to cechy, które wpływają na rosnące zainteresowanie taką formą zadaszeń.

Decydując się na wykonanie zadaszenia tarasu, zaleca się skorzystanie z oferty jedynie sprawdzonych firm oferujących ich sprzedaż oraz montaż. Doświadczeni pracownicy oraz wysokiej jakości produkty to gwarancja sprawnie przeprowadzonej transakcji.