Pomieszczenia, w których przebywamy na co dzień, po zapadnięciu zmroku nie musza być ciemne. Najczęściej stosowanym źródłem światła są lampy sufitowe, umożliwiające oświetlenie całego pokoju w stopniu umożliwiającym dostrzeżenie istotnych szczegółów. W lampy sufitowe przeważnie wyposażone jest każde pomieszczenie w domu, ze względu na fakt, iż jako jedyne sztuczne źródło światła rozjaśnia ono całkowicie wnętrze. Niezależnie od tego, czy są to skromne plafony, czy bogato zdobione żyrandole, bez lampy sufitowej trudno sobie wyobrazić aranżację salonu czy kuchni. Jak wybrać najlepsze lampy sufitowe?
Lampy sufitowe – dlaczego je stosujemy?
Lampy wiszące w każdym pomieszczeniu mają za zadanie zastąpienie światła słonecznego po zapadnięciu zmroku. W przeciwieństwie do lamp podłogowych lub takich źródeł światła, jak kinkiety właściwy model lampy wiszącej potrafi oświetlić cały pokój bez rzucania cieni na ścianę. Prawidłowo oświetlone wnętrza sypialni czy łazienki nie męczą wzroku, dlatego warto zainwestować w lampę wyposażoną w żarówkę o odpowiedniej jasności. Lampy lub plafony nie muszą być umieszczane na środku sufitu – coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła światła w centralnym punkcie pomieszczenia, wyznaczanym przez meble. Najważniejszy jest wybór takiego miejsca, by lampa sufitowa oświetlała równomiernie wnętrza pomieszczeń.
Lampa sufitowa – jaki rodzaj wybrać?
W bogatej ofercie sklepowej można znaleźć różne rodzaje lamp. Bardzo dużą popularnością wciąż cieszą się żyrandole utrzymane w stylu glamour, które doskonale sprawdzają się przy oświetleniu dużych pomieszczeń. Niektórzy stawiają na lampy z zamkniętym od góry kloszem, w których światło skierowane jest jedynie w dół, a sufit pozostaje przyciemniony. Rozwiązanie takie sprawdza się zwłaszcza w przypadku umieszczenia lampy nad stołem w jadalni lub biurkiem w salonie. Coraz częściej w pomieszczeniach głównym źródłem światła jest plafon – rodzaj lampy posiadającej płaski klosz. Plafony montowane są bezpośrednio przy suficie, nadają się do wnętrz małych i niskich pomieszczeń. Słabsze, intymne oświetlenie zapewni kinkiet, bardzo chętnie montowany z tego względu w sypialni lub łazience.
Oświetlenie sufitowe – światło rozproszone czy skupione?
W niektórych pomieszczeniach korzystnie jest wykorzystać możliwości, jakie daje płaska lampa sufitowa, czyli plafon. Rozproszone światło o żółtej barwie wprowadzi w sypialni czy salonie przytulna atmosferę. Tego typu oświetlenie jest bezpieczne dla wzroku i nie męczy oczu, jest więc wskazane w pomieszczeniach, w których zazwyczaj korzystamy z odpoczynku. Z kolei w gabinecie lub kuchni warto zastosować światło skupione – potrzebne w takich pomieszczeniach jest źródło światła, oświetlające całe pomieszczenie. Efekt taki można osiągnąć, stosując odpowiednie modele lamp punktowych, skupiających się na newralgicznych punktach w pokoju.
Jak dopasować lampę sufitową do aranżacji?
Lampa sufitowa, oprócz funkcjonalności powinna również być dopasowana do aranżacji pomieszczenia. W dużych pokojach i bogato zdobionych wnętrzach powinien wisieć żyrandol, wykonany z takich materiałów, jak szkło czy kryształ. Jeśli zdecydujemy się na skromniejsze typy oświetlenia, powinniśmy raczej postawić na kolory stonowane – odcienie szarości, beżu czy biel. Można stworzyć nietypową aranżację i w odnawianym wnętrzu wykorzystać kolory kontrastowe, jak na przykład niebieski czy zielony, jednak musimy pamiętać, by lampa nie była jedynym elementem w takim kolorze – powinna ona współgrać kolorystycznie z innymi produktami, takimi jak pościel czy zasłony.