straty ciepła w domu

Jak ograniczyć straty ciepła w domu?

Dom i ogród

Jednym z ważniejszych zadań, jakie stoją przed właścicielem domu, jest wybór sposobu ogrzewania. Oczekuje się od niego, że zagwarantuje komfort cieplny, a jednocześnie nie będzie zgubny dla domowego budżetu. Niestety niekiedy okazuje się, że mimo zastosowania najlepszych rozwiązań, w budynku jest zimno, a koszty eksploatacji są znacznie wyższe od przewidywanych. Przyczyną mogą być straty ciepła. Z naszego artykułu dowiesz się, jak je ograniczyć.

Zacznij od dobrego projektu

Jeżeli dopiero przymierzasz się do budowy domu, powinieneś wybrać zarówno taki projekt, jak i materiał budowlany, które pozwolą ograniczyć straty ciepła do minimum. Prosta, zwarta bryła, a także jednospadowy lub dwuspadowy dach będą znacznie lepsze od budynków skomplikowanych architektonicznie, ponieważ to właśnie narożniki i wszelkie załamania są bardziej podatne na uciekanie ciepła. Równie istotny jest także materiał budowlany oraz właściwe ocieplenie. Nie warto oszczędzać na jakości wełny mineralnej czy też grubości styropianu. Jeśli zdecydujesz się na ciepły mur, np. z betonu komórkowego, a do tego osłonisz go odpowiednią warstwą termoizolacyjną, zapewnisz sobie ochronę przed stratami ciepła. Dopiero po zadbaniu o te kwestie przyjdzie czas na wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania i najlepszego kotła, który zapewni efektywność grzewczą i komfort użytkowania.

Zadbaj o okna i drzwi

Aż 25% ciepła może uciekać przez nieszczelne okna i drzwi. Z tego powodu powinieneś wybrać stolarkę o najlepszych parametrach. Doskonałym wyborem są okna energooszczędne o kilku pakietach szybowych i wielokomorowej ramie. Mimo że charakteryzuje je wysoka cena, dają gwarancję doskonałej izolacji cieplnej. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a zauważasz nieszczelność okien, sięgnij po najprostszą metodą na ograniczenie strat ciepła. Mowa tutaj o specjalnych, samoprzylepnych uszczelkach, które umieszcza się pomiędzy ramą a skrzydłem okiennym. Jeśli zaś chodzi o drzwi, najprostszym sposobem ich uszczelnienia jest zastosowanie uszczelek opadających automatycznie, które można regulować.

Zastosuj rekuperację

Wiele problemów związanych ze stratami ciepła wynika z niewłaściwej wentylacji. O to, jak im zapobiec zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl.

Doskonałym rozwiązaniem stosowanym coraz częściej w nowoczesnym budownictwie jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nazywana także rekuperacją. Urządzenie dzięki obecności wymiennika ciepła, pozwala na odzyskanie temperatury ze zużytego powietrza i ocieplenie dzięki niej chłodniejszego powietrza pobieranego z zewnątrzJest to zatem rozwiązanie ekonomiczne, które wpisuje się w ideę budownictwa pasywnego, a jednocześnie pozwalające ograniczyć straty ciepła do minimum, wyjaśnia nasz rozmówca.

Podsumowując, ograniczenie strat ciepła w domu to najlepszy sposób na zapewnienie sobie komfortu cieplnego, a jednocześnie na spore oszczędności. Z tego powodu warto pomyśleć o tym już na etapie budowy domu. Nie znaczy to jednak, że w budynkach już istniejących nic nie da się zrobić. Z pewnością warto zadbać wtedy o szczelność okien, a także o właściwą wentylację.