Klimatyzacja nie tylko zmniejsza uciążliwość letnich upałów, ale dba również o jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Wysoka funkcjonalność w połączeniu z dość przystępnymi cenami sprawia, że urządzenia klimatyzacyjne można coraz częściej spotkać w mieszkaniach oraz domach. Warto jednak pamiętać, że wydajność instalacji oraz jej koszty utrzymania zależą w dużym stopniu od przestrzegania kilku podstawowych zasad. W niniejszym tekście tłumaczymy, o czym należy pamiętać w czasie użytkowania klimatyzacji.
1. Zawsze zamykaj okna w czasie pracy klimatyzacji
Chociaż wydaje się to dość oczywiste, to sporo użytkowników zapomina o tym, aby zamknąć okna lub drzwi balkonowe, kiedy klimatyzacja jest uruchomiona. Najczęściej wynika to z roztargnienia, a nie braku wiedzy, jednak w każdym z przypadków skutek będzie dokładnie taki sam – otwarta lub nawet delikatnie uchylona stolarka sprawi, że do wnętrza domostwa zacznie dostawać się energia cieplna. Zyski ciepła nie są pożądane, ponieważ zmuszają jednostkę klimatyzacyjną do intensywniejszej pracy, co przekłada się na większe koszty eksploatacji. Co więcej, przeciążenie klimatyzacji to najprostsza droga, aby skrócić żywotność sprzętu.
Uniknięcie wszystkich negatywnych następstw jest bardzo proste – wystarczy, że wyrobisz u siebie nawyk zamykania okien przed zbliżeniem się do panelu sterującego lub sięgnięciem po pilot klimatyzatora. Dobrym pomysłem, który w pewnym stopniu odciąży urządzenie klimatyzacyjne, jest montaż rolet lub żaluzji. Niektórzy decydują się również na instalację specjalnych folii przeciwsłonecznych, które blokują sporą część promieniowania – w efekcie wnętrze domu nagrzewa się w znacznie wolniejszym tempie.
2. Nie przesadzaj z niską temperaturą
Letnie upały potrafią być na tyle uciążliwe, że najchętniej odpaliłbyś klimatyzację na pełną moc? Chociaż z pozoru wydaje się to całkiem niezłym pomysłem, to nie zalecamy ustawiać zbyt niskiej temperatury. Dlaczego? Jeżeli różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz budynku, a jego wnętrzem będzie zbyt duża, to łatwo narazisz się na niezbyt przyjemne następstwa, np. ból gardła czy przeziębienie. Jakie ustawienia sprawdzą się jednak najlepiej?
Komfort termiczny jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników, m.in. wieku, płci oraz osobistych preferencji danej osoby. Zgodnie z powszechnie przyjętymi zaleceniami, temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być jednak niższa od otoczenia o 5-7°C. Taka wartość będzie optymalna zarówno dla użytkowników danej przestrzeni, jak i żywotności samego klimatyzatora – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzacji.
3. Wybierz właściwy kierunek nawiewu powietrza
Przebywanie bezpośrednio w strumieniu chłodnego powietrza może być całkiem przyjemne, jednak na dłuższą metę jest niezbyt korzystne dla zdrowia. Zimny powiew spadający na głowę, szyję czy plecy prędzej czy później doprowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości związanych z górnym układem dróg oddechowych. Aby uniknąć należy dobrze przemyśleć miejsce montażu jednostki wewnętrznej – najlepiej tak, aby urządzenie nie było skierowane w stronę biurka, kanapy czy sypialnianego łóżka.
Co zrobić w przypadku, gdy klimatyzacja została już zainstalowana i nie pomaga nawet zmniejszenie prędkości nawiewu? Wówczas można wykorzystać specjalne przegrody oraz osłony, które pozwalają równomiernie rozpraszać chłód po całym pomieszczeniu. Takie akcesoria bez problemu znajdziesz w internecie – zwróć tylko uwagę, czy są kompatybilne z Twoim modelem klimatyzatora.
4. Okresowy serwis i samodzielne prace porządkowe
Klimatyzacja będzie działała wydajnie, bezawaryjnie i bezpiecznie tylko wówczas, gdy zadbasz o jej należyty stan. W praktyce oznacza to, że musisz pamiętać o regularnym myciu obudowy oraz wylotów urządzenia, najlepiej przy okazji domowych porządków. Nie mniej ważna jest okresowa wymiana lub czyszczenie filtrów powietrza – w zależności od ich typu, powinieneś robić to co 1-3 miesiące. Jeżeli zaniedbasz kwestię prac konserwacyjnych, to wnętrze jednostki stanie się idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów.
Oczywiście samodzielne działania konserwacyjne to nie wszystko. Przynajmniej dwa razy w roku powinieneś również wezwać fachowców, aby zajęli się przeglądem klimatyzacji. W czasie wizyty wykwalifikowani specjaliści zajmą się dezynfekcją urządzenia, sprawdzeniem jego funkcji oraz wykryciem ewentualnych nieprawidłowości i usterek. Skorzystanie ze wsparcia serwisantów pozwoli Ci uniknąć kosztownych napraw, a w wielu przypadkach jest też konieczne, aby zachować gwarancję producenta.