Okna Dachowe - Op Invest - Okna Drzwi Rolety Bramy

Jak rozmieścić okna w domu?

Informacje

Jednym z ważniejszych aspektów podczas projektowania domu, jest odpowiednie rozmieszczenie otworów okiennych. Zapewniają one dostęp światła słonecznego do wnętrza domu. Trzeba pamiętać, że dobrze oświetlone wnętrze będzie sprawiać wrażenie większego. Wnętrze, do którego dochodzi dużo naturalnego światła to także oszczędność wynikająca z braku konieczności ciągłego oświetlania go przy użyciu światła sztucznego. Światło naturalne, które dostaje się do wnętrza, wpływa również niezwykle pozytywnie na samopoczucie i zdrowie domowników. Co należy więc zrobić, aby dobrze rozmieścić okna w domu, aby dostarczały jak najwięcej naturalnego światła?

Jak rozmieścić okna względem padania światła słonecznego?

Podstawa rozmieszczania okien wewnątrz budynku opiera się na dostosowaniu ich położenia względem stron świata. Najlepiej i najdłużej nasłoneczniona jest część południowa, a najgorzej zaś północna. Dlatego warto, jest dostosować rozmieszczenie i ilość okien względem stron świata.

Orientacja południowa — to najbardziej i najdłużej nasłoneczniona strona w ciągu dnia. Trzeba o tym pamiętać przy rozmieszczeniu pomieszczeń. Warto w tej części umiejscowić pokoje, w których zależy nam na jak najdłuższej obecności słońca. Słońce będzie oświetlać tę stronę domu od samego rana, dlatego nie warto umiejscawiać tam sypialni. Najlepiej jest po tej stronie domu umieścić gabinet, salon lub pokój dziecięcy.

Orientacja północna — to najmniej oświetlana strona budynku w ciągu dnia. Idealnie nadaje się na wykorzystania jej jako miejsca na sypialnie lub spiżarnie.

Orientacja wschodnia — to strona nienarażona na padanie ostrego światła. Najlepiej w tej części domu jest umieścić kuchnie. W kuchni panuje często wysoka temperatura, dlatego dodatkowe nagrzewanie pomieszczenia przez promienie słonecznie nie jest wskazane.

Orientacja zachodnia — w tej części promienie słoneczne padają w największych ilościach w godzinach popołudniowych. Najlepiej jest po tej stronie więc umieścić pomieszczenia, w których spędza się dużo czasu po południu.

Odpowiedni rozmiar okien

Rozmiar okien powinien być dobierany, mając na uwadze rozmieszczenie ich względem stron świata. Jeśli mamy wątpliwości, co do wielkości okien warto skonsultować ten wybór ze specjalistami z firmy Op Invest – Okna Drzwi Rolety Bramy: oknabochnia.pl, którzy doradzą, w jaki sposób dobrać optymalny poziom doświetlenia wnętrz. Warto także wziąć pod uwagę najbliższy teren wokół domu i odległość od sąsiedniego budynku. Duże i przestronne okna nie sprawdzą się w budynkach położonych w gęstej zabudowie. Drzwi tarasowe i duże przeszklenia zastosowanie znajdą w budynkach z ogrodami położonymi blisko przyrody. W gęstej zabudowie sprawdzą się małe i średnie okna.

Bramy garażowe Bochnia

Przeszklone drzwi

Jeśli domownikom zależy na szczególnym oświetleniu pomieszczenia lub powiększeniu przestrzeni bez remontu, warto zdecydować się także na drzwi z elementami przeszklenia. Szeroką ofertę drzwi znaleźć można na stronie https://oknabochnia.pl/drzwi/, gdzie widnieją drzwi aluminiowe, drewniane, PCV czy drzwi stalowe. Wielkość szyby w drzwiach nie musi być duża, nawet mały element sprawi, że promienie słoneczne będą docierać do wnętrza, a samo pomieszczenie optycznie się powiększy. 

Okna dachowe

Na poddaszu najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie okien dachowych. Przepisy polskiego prawa mówią o tym, że na każde 10m² dachu przypada 1m² przeszklenia. Okna dachowe zapewniają dobre docieranie światła oraz ciepła do wewnątrz. Należy kierować się zasadą, że im większa powierzchnia dachu, tym więcej należy okien dachowych umieścić.