przeprowadzki

O czym najczęściej zapominamy przy przeprowadzce?

Informacje

Przeprowadzka to bardzo trudne przedsięwzięcie, w którym liczy się nie tylko siła i liczba osób gotowych do pracy. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego transportu, właściwe spakowanie przedmiotów, przygotowanie się do pierwszych chwil w nowym miejscu i setki innych drobiazgów. Dlatego radzimy, aby przed rozpoczęciem noszenia mebli przygotować szczegółowy plan postępowania. Dzięki niemu można uniknąć wielu pomyłek i pamiętać o każdym drobiazgu.

Często osoby zmieniające mieszkania zlecają wykonanie przeprowadzki profesjonalnej firmie transportowej, która bierze na siebie wszystkie najtrudniejsze zadania. Jednak nawet wtedy część pracy mieszkańcy wykonują z reguły sami. Zostawiają sobie takie czynności jak pakowanie rzeczy osobistych, książek czy ubrań. I choć nie angażują się w najcięższe zajęcia, to wcale nie mają mało do zrobienia.

– Rozważając taki podział pracy najlepiej skontaktować się z naszym specjalistą odpowiednio wcześnie – mówi ekspert z firmy Kengo Przeprowadzki Kraków, która zajmuje się transportem mebli i wyposażenia z mieszkań prywatnych oraz biur. – Pomagamy wtedy naszym klientom przygotować się jak najlepiej do wykonania ich zadań. Dostarczamy np. kartony i worki, do których można włożyć niektóre przedmioty już na kilka dni przed wyprowadzką. Zwracamy też uwagę na rzeczy konieczne do zrobienia, o których klienci nie powinni zapomnieć.

Przemyślane przygotowania do przeprowadzki

Przygotowując się do przeprowadzki należy dobrze przemyśleć, w jaki sposób wynieść największe i najcięższe meble oraz inne duże elementy wyposażenia. W pierwszej kolejności należy zmierzyć wąskie przejścia oraz szerokość korytarzy i porównać je z wymiarami największych szaf czy łóżek. Może okazać się, że niektóre z nich będzie trudno przenieść tą drogą i trzeba rozkręcić je na części. Inne będą wymagały dokładnego zabezpieczenia folią, aby nie zostały uszkodzone np. na zakrętach. Dla profesjonalnych tragarzy to podstawowe czynności, ale mogą je także samodzielnie wykonać mieszkańcy i wtedy czas przeprowadzki będzie krótszy. Nie można jednak zapomnieć, aby rozłożone elementy szaf czy łóżek trzymać razem, a zwłaszcza odpowiednio zabezpieczyć przed zgubieniem wszystkie śruby i nakrętki.

Dobrym pomysłem jest także samodzielnie spakowanie do kartonów przynajmniej części wyposażenia. Można zrobić to m.in. z ubraniami, pościelą, rzeczami osobistymi oraz cennymi przedmiotami. Czynności te należy wykonywać wyprzedzeniem, nawet kilka dni wcześniej. Wszystkie kartony czy worki można zamówić z dostawą u przewoźnika. Należy jednak pamiętać, aby dobrze opisać zawartość każdego pudła, pomoże to w orientacji podczas rozpakowywania. Opisy powinny zawierać także informacje, do którego pomieszczenia tragarze mają zanieść pakunki.

Pamiętaj o jedzeniu, kosmetykach i ubraniu do pracy

Już podczas przeprowadzki należy dobrze przygotować się do pierwszych godzin mieszkania w nowym miejscu. Nawet jeśli tragarze wzięli na siebie wniesienie mebli i ustawienie głównych elementów wyposażenia we właściwych miejscach, to także mieszkańcy mają przed sobą wiele pracy. Zawieszenie obrazów, umocowanie zasłon, ułożenie książek to tylko niektóre z czynności, które najczęściej mieszkańcy wykonują samodzielnie. Czasami trwa to nawet kilka dni, dlatego trzeba być dobrze przygotowanym do zwykłych, ale niezbędnych obowiązków domowych.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie drobnych przekąsek i napojów lub produktów na podstawowe posiłki. To ważne zwłaszcza w rodzinach z dziećmi lub z osobami cierpiącymi na dolegliwości. Oczywiście można zamówić także jedzenie z dowozem, a pizza spożywana na nierozpakowanych kartonach na pewno zostanie długo w pamięci. Jednak nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania.

Pod ręką powinny być także podstawowe kosmetyki i środki higieniczne. Oprócz nich należy mieć odłożone oddzielnie także ręczniki, szczoteczki do zębów, szczotkę do włosów itp. Nie warto tracić czasu na przeszukiwanie kartonów i wyciąganie tych elementów z różnych pudeł. To oszczędza czas i nie tworzy się niepotrzebnego bałaganu.

Oddzielnie powinny być także spakowane pewne elementy garderoby. Po pierwsze łatwo dostępne muszą być rzeczy do spania oraz pościel. Po ciężkiej pracy i emocjach związanych z przeprowadzką należy zadbać o wypoczynek i dobry sen. Natomiast osoby, które nie wzięły urlopu na ten czas i muszą iść rano do pracy, muszą mieć również przygotowane ubrania wyjściowe – zwłaszcza jeśli to będzie pierwszy dzień w nowej firmie.

Zawsze należy pamiętać, aby łatwo dostępne były także dokumenty, podstawowe urządzenia elektroniczne (telefony, laptopy i ładowarki do nich) oraz rzeczy potrzebne do pracy. Szczególne wymagania mają dzieci, dla których warto mieć przygotowane zabawki, ulubiony zestaw do jedzenia czy karmienia.

Niezbędne formalności urzędowe

Bywa, że osoby zmieniające miejsce zamieszkania zapominają uregulować podstawowe formalności związanych ze zmianą adresu. Do najważniejszych czynności należy:

  • wymeldowanie i zameldowanie;
  • zawiadomienie o zmianie adresu Urzędu Skarbowego;
  • rozwiązanie umowy o najem;
  • rozwiązanie umów z dostarczycielami mediów, internetu czy platformami telewizyjnymi;
  • zawiadomienie o zmianie adresu banków.

Na szczęście nie trzeba przeprowadzać tych formalności w dniu przeprowadzki, ale nie należy zwlekać zbyt długo z wypełnieniem tych obowiązków – Urząd Skarbowy należy powiadomić już w ciągu siedmiu dni. Wiele z tych czynności można przeprowadzić też przez internet. Osoby, które zapominają o tych działaniach, narażone są na pewne trudności w przyszłości, a nawet niepotrzebne koszty. Nie należy odkładać więc tych zadań zbyt długo.