optymalne mieszkanie 2-pokojowe

Jaki metraż powinno mieć optymalne mieszkanie 2-pokojowe?

Informacje

Ilość pokoi to jeden z najważniejszych parametrów wyboru nowych mieszkań. Od niego będzie też zależał dokładny metraż nieruchomości oraz to, czy na pewno będzie ona dla nas w pełni wygodna po zamieszkaniu. Najchętniej kupowanymi w Polsce tego rodzaju nieruchomościami są mieszkania 2-pokojowe. W naszym artykule tłumaczymy, dlaczego ich popularność jest tak duża oraz jak wybrać mieszkanie 2-pokojowe, które będzie najwygodniejsze do zamieszkania lub które najłatwiej będzie później komuś wynająć.

Dlaczego mieszkania 2-pokojowe cieszą się w Polsce tak dużą popularnością?

Głównym powodem od lat niesłabnącej popularność mieszkań 2-pokojowych jest to, że są one znacznie wygodniejsze do mieszkania niż kawalerki i jednocześnie też ze względu mniejszy metraż są znacznie tańsze niż większe mieszkania 3-pokojowe. Jeżeli więc klienci szukają mieszkania do zamieszkania dla siebie oraz swojej partnerki lub partnera i nawet dla małego dziecka, wybór mieszkania 2-pokojowego wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Nie będzie ono na tyle małe, że wszyscy domownicy zawsze będą siedzieli sobie na głowie, i jednocześnie na tyle duże, żeby było trudne do utrzymania w porządku i wiązało się z dużymi kosztami związanymi z ceną zakupu oraz późniejszych opłat czynszowych. To jednak jeszcze nie wszystkie zalety mieszkań 2-pokojowych. Jak wytłumaczył nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą, która obecnie oferuje przede wszystkim mieszkania w Brwinowie w okolicach Warszawy:

Dużo naszych klientów, którzy wybierają mieszkania 2-pokojowe, kupują je nie dla siebie, tylko w celach inwestycyjnych, czyli jako nieruchomość do wynajęcia. Mieszkania 2-pokojowe po prostu najłatwiej jest wynająć. Głównym powodem jest to, że cena najmu mieszkania 2-pokojowego zazwyczaj nie różni się wiele od cen wynajmu kawalerki. Młodzi ludzie, którzy najczęściej korzystają z usług wynajmu, często wolą jednak dopłacić trochę pieniędzy za to, żeby na co dzień mieć dla siebie więcej miejsca i żeby było im po prostu wygodniej mieszkać.

Jaki metraż mogą mieć mieszkania 2-pokojowe?

Mieszkania 2-pokojowe mogą mieć różny metraż. Nie zawsze jednak większe mieszkania na pewno będą na co dzień wygodniejsze i dadzą ich mieszkańcom więcej możliwości ich aranżacji. Najczęściej mieszkania 2-pokojowe mają wielkość między 40 a 47 m2. Różnice biorą się m.in. z takich czynników jak oddzielna kuchnia, oddzielna ubikacja, a w największych mieszkaniach 2-pokojowych także z oddzielnej garderoby.

Czy metraż to jedyny parametr, który wpływa na atrakcyjność nieruchomości?

Zdecydowanie nie. Najważniejszym czynnikiem, który będzie miał wpływ na wygodę mieszkania jest rozkład poszczególnych pomieszczeń. Szukając taniego mieszkania do zamieszkania trzeba na to zwrócić uwagę. Jeżeli w mieszkaniu 2-pokojowym zamieszka para bez dzieci, dobrze może się sprawdzić nawet mniejsze mieszkanie bez oddzielnej kuchni, tylko z połączonym z aneksem kuchennym salonem oraz z sypialnią. Jeżeli jednak ma się małe dziecko, aneks kuchenny nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ sprawi, że w jednym z pokojów, które będą pełniły też funkcję sypialni, będą się unosiły zapachy gotowania. Dla 3 osób lepszym rozwiązaniem będzie więc mieszkania 2-pokojowe o metrażu 45-48 m2 z dwoma pokojami i oddzielną kuchnią.

Jeżeli natomiast kupuje się mieszkanie 2-pokojowe z myślą o przeznaczeniu go na wynajem, to czy będzie w nim oddzielna kuchnia, czy aneks, nie stanowi już większej różnicy. Wszystko bowiem będzie zależało od tego, jacy klienci będą akurat zainteresowani jego wynajęciem. Jeżeli mieszkanie będzie w wygodnej lokalizacji, i w jednym i w drugim przypadku nie powinno się mieć większych problemów ze znalezieniem jego najemcy.