mycie dachu

W jaki sposób wykonuje się czyszczenie i malowanie dachów?

Informacje

Każdy właściciel nieruchomości musi pamiętać o tym, aby co pewien czas wykonać odnowienie dachu. Jest to niezależne od tego, czy posiadamy pokrycie drewniane, betonowe, blaszane czy ceramiczne.

Działanie czynników atmosferycznych ma bardzo zły wpływ na dach naszego domu, ponieważ powoduje rdzewienie blachy, różnego rodzaju zabrudzenia oraz pojawianie się przebarwień, porostów i mchu.

Co zrobić, kiedy dach wygląda nieestetycznie?

Zawsze, kiedy będziemy posiadać własny budynek mieszkalny, mamy obowiązek tego, aby co kilka miesięcy sprawdzić stan techniczny dachu. Tego rodzaju działania pozwalają uniknąć poważniejszych konsekwencji związanych między innymi z przeciekaniem oraz poważniejszymi uszkodzeniami, które mogą doprowadzić do tego, że trzeba będzie wymienić nie tylko poszczególne elementy, ale nawet całe pokrycie dachowe.

Jeżeli posiadamy dach wykonany głównie z blachy to najczęstszym problemem jest pojawienie się na nim rdzy, przez co odpryskuje farba oraz pojawiają się łuszczenia. Mycie jest pierwszą i najważniejszą czynnością, którą musimy wykonać, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń.

Wyczyszczenie powierzchni dachówki wykonuje się za pomocą specjalnych myjek wysokociśnieniowych, z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych, aby pozbyć się wszelkich mchów i porostów. Po całym zabiegu wykonuje się także impregnację, aby jak najlepiej zabezpieczyć całe pokrycie dachu przed działaniem czynników zewnętrznych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Malowanie dachów jest procesem niezbędnym w momencie, gdy zauważymy na dachówce występowanie przebarwień. Należy wtedy użyć specjalnych środków gruntujących, dzięki czemu wzmocnimy całe pokrycie, a dodatkowo zwiększymy przyczepność nakładanej później farby.

W jaki sposób wykonuje się malowanie dachówki?

Kiedy już dach zostanie odpowiednio przygotowany to można przejść do kolejnego etapu czyli malowania farbą podkładową. Istotne jest to, aby wybrać farbę, która będzie dobrze dopasowane do konkretnego rodzaju podłoża i wykazuje właściwości antykorozyjne.

Bardzo ważne jest także to aby pokrycie dachowe zostało pokryte kilkoma warstwami farby, ponieważ jakiekolwiek niedociągnięcia będą powodować w późniejszym okresie pojawianie się ognisk rdzy, co spowoduje to, że ponownie trzeba będzie wykonać renowację dachu. Zanim zostanie wykonane malowanie właściwe, należy odczekać odpowiednią ilość czasu, aż poprzednia nałożona warstwa farby dokładnie wyschnie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na opakowaniach farby, której używamy do malowania.

Należy także pamiętać o tym, aby rodzaj farby podkładowej i właściwej były takie same, ponieważ muszą być one ze sobą kompatybilne. Malowanie może być wykonane za pomocą tradycyjnych pędzli i wałków, ale zdecydowanie lepiej jest postawić na ekipę fachowców, która posiada specjalistyczne narzędzia, dzięki czemu cały proces jest znacznie szybszy i dokładniejszy.