Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu

Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – do czego je wykorzystamy?

Informacje

W przypadku pracy z materiałami delikatnymi, wielkogabarytowymi lub o nieregularnych kształtach bardzo dużą pomocą są wszelkiego rodzaju uchwyty i chwytaki. Dzięki nim jesteśmy w stanie bezpiecznie i precyzyjnie przetransportować różnego rodzaju przedmioty, które w większości są również bardzo ciężkie. Praca z nimi byłaby mozolna, a niekiedy nawet niemożliwa, dlatego warto zainwestować w specjalistyczny sprzęt bardzo ułatwiający wykonywanie zadań. Do czego można wykorzystać uchwyty oraz chwytaki i gdzie się przydają?

Charakterystyka uchwytów i chwytaków

Wszelkie uchwyty i chwytaki są narzędziami specjalistycznymi mocno ułatwiającymi pracę z materiałami wymagającymi specjalnej ostrożności oraz przy rozładunkach i załadunkach. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać w czasie pracy. Użycie ich podczas procesów umożliwia ograniczenie nakładu siły ludzkiej, a także zwiększenie precyzji w przypadku przenoszenia materiałów w transporcie bliskim, takich jak np. arkusze blachy, które przeznaczone są do dalszej obróbki. 

Przy wyborze odpowiedniego dla siebie sprzętu warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one wszystkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Będziemy mieć pewność, że spełniają one najwyższe normy bezpieczeństwa. Inwestycja w ten specjalistyczny sprzęt jest również kosztem poniesionym na zwiększenie bezpieczeństwa swoich pracowników.

Do czego i gdzie można wykorzystać uchwyty oraz chwytaki? 

Sprzęt tego typu bardzo wspomaga pracę z ciężkimi i dużymi materiałami, a także z materiałami delikatnymi, takimi jak np. szkło. Znajdą więc zastosowanie w halach magazynowych oraz w fabrykach, w każdym miejscu, w którym praca wymaga użycia dużej siły fizycznej.

Na rynku można znaleźć wiele modeli chwytaków oraz uchwytów, które są przeznaczone do pracy z różnymi materiałami. Nie każdy będzie nadawał się do konkretnego materiału, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na tego, jakie przeznaczenie ma mieć wybrane przez nas urządzenie. Możemy znaleźć chwytaki i uchwyty nadające się do przenoszenia szkła, blachy, ale także do części samochodowych, czy do transportu i podnoszenia beczek. 

Jak wybrać odpowiedni sprzęt? 

Wybór odpowiedniego sprzętu jest bardzo ważny, jeśli chcemy, aby posłużył nam długo i aby używanie go było komfortowe. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Decydując się na zakup chwytaków, sprawdźmy, czy ich parametry pasują do urządzeń w naszej firmie. Do najważniejszych czynników zalicza się:

  • kształt,
  • masa ładunku, 
  • temperatura,
  • prędkość ruchu,
  • czas trwania pracy,
  • warunki w miejscu pracy,
  • użyte materiały, 
  • wymiary w miejscu uchwycenia.

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe kwestie podczas wyboru specjalistycznego sprzętu, możemy mieć pewność, że zdecydujemy się na odpowiedni model.