pośrednik nieruchomości

Współpraca z pośrednikiem – wady i zalety

Informacje

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się, czy szukać nieruchomości na własną rękę, czy skorzystać z pomocy specjalisty? Przedstawiamy wady i zalety współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Szukasz wymarzonej nieruchomości? Skorzystaj z bogatej oferty biura DOMUS NOVA Nieruchomości i znajdź lokal dopasowany do Twoich potrzeb!

Podjęcie współpracy z pośrednikiem nieruchomości przy zakupie mieszkania to coraz popularniejszy sposób poszukiwania wymarzonego mieszkania. Profesjonalne doradztwo, dostęp do szerokiego wyboru ofert oraz ogromna oszczędność czasu, to tylko niektóre zalety współpracy z pośrednikiem. Jest to jednak droższe rozwiązanie zakładające zapłatę odpowiednio wysokiej prowizji. Istnieje także ryzyko, że trafisz na niekompetentną osobę, która zmarnuje Twój czas lub doradzi nieruchomość o problematycznym statusie prawnym. Czy warto więc decydować się na współpracę z pośrednikiem?

Zalety współpracy z pośrednikiem nieruchomości

Największą zaletą współpracy z pośrednikiem jest pomoc w poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania. Pomoc specjalisty pozwala zaoszczędzić wiele czasu, a także zapewnia dostęp do innych ofert, często niedostępnych w standardowych wyszukiwarkach. Jedyne co musisz zrobić, to dokładnie określić swoje preferencje dotyczące lokalizacji, metrażu, układu pomieszczeń oraz widełek cenowych, w których powinna mieścić się nieruchomość. Korzystając z usług pośrednika, dostaniesz więc starannie wyselekcjonowane propozycje odpowiadające Twoim potrzebom oraz oszczędzisz czas potrzebny na ich znalezienie.

Pomoc w sprawach formalno-prawnych

Profesjonalny pośrednik będzie umiał zweryfikować stan prawny nieruchomości oraz sprawdzić, czy w ofercie nie ma ukrytych mankamentów, obniżających wartość nieruchomości. Pośrednik pomoże także ocenić realną wartość nieruchomości, a co za tym idzie faktyczną atrakcyjność oferty. Ponadto wesprze w przygotowaniu poprawnej treści umowy rezerwacyjnej oraz umowy sprzedaży, która będzie chroniła Twoje interesy jako nabywcy.

Wady współpracy z pośrednikiem nieruchomości

Ryzyko związane z podjęciem współpracy z pośrednikiem wynika między innymi z uwolnienia tego zawodu. Obecnie nie obowiązuje już wymagana niegdyś licencja i z tego powodu nie każdy pośrednik posiada stosowne doświadczenie. Dlatego wybierając biuro lub pośrednika nieruchomości najlepiej kierować się opiniami znajomych, którzy korzystali już z tego rodzaju usług i są zadowoleni ze współpracy. Warto też poczytać opinie w Internecie i przyjrzeć się historii firmy.

Prowizja od zakupu nieruchomości

Skorzystanie z usługi pośrednika nieruchomości jest także związane z koniecznością zapłaty prowizji. Standardowa prowizja wynosi zwykle około 1% do 3% wartości nieruchomości, co stanowi niemałą kwotę i może realnie zwiększyć cenę zakupu mieszkania. W zamian możesz jednak liczyć na profesjonalne doradztwo oraz doświadczenie w prowadzeniu negocjacji ze sprzedającym mieszkanie. Zyskujesz również pewność, że transakcja zostanie przeprowadzona w profesjonalny i bezpieczny sposób, a umowa będzie dla Ciebie korzystna.