wytwornica wody lodowej

Jak działa wytwornica wody lodowej?

Informacje

Ekologia jest na topie, ale nie chodzi wyłącznie o pokazanie swojego postępowego ja, ale i o pragmatyzm. Ceny energii elektrycznej rosną w tempie wręcz zastraszającym, a powiązane z nimi ceny surowców naturalnych z reguły jeszcze szybciej. Nie można się więc dziwić, że wzrasta zainteresowanie nowoczesnymi, energooszczędnymi, a przy tym również proekologicznymi rozwiązaniami klimatyzacyjnymi. Jednym z takich rozwiązań jest woda lodowa, a ściślej oparte na niej instalacje, będące zarówno ciekawą, jak i stosunkowo tanią alternatywą przy porównaniu z klasycznymi klimatyzacjami freonowymi.

Wytwornica wody lodowej: co to jest i jak działa?

Wytwornice wody lodowej funkcjonują pod wieloma nazwami, także w opisach podawanych przez ich producentów. W związku z tym możemy się spotkać z nazwami:

  • agregaty chłodnicze;
  • agregaty wody lodowej;
  • agregaty ziębnicze;
  • chillery.

Najprostszy opis tego typu urządzeń można zamknąć w zdaniu, że wszystkie, niezależnie od dysponowanej mocy, wykorzystują do produkcji chłodu energię cieplną.

Są to więc de facto wymienniki ciepła, gdzie freon jest obecny jedynie jako składnik pośredniczący w wymianie ciepła pomiędzy wodą a powietrzem. Woda lodowa to składnik złożony, w którym zwykłe H2O zmieszane jest z glikolem etylenowym albo propylenowym. W tego typu ekologicznych systemach za pomocą ciepła dochodzi do pozbycia się ciepła z cieczy, a najczęściej spotykanymi odbiornikami będą klimakonwektory. Szerzej znane nazewnictwo tego typu urządzeń to pompy ciepła, a ściślej pompy ciepła powietrze woda albo pompy ciepła grunt woda. Wytwornice wody lodowej są również używane w klimatyzacji, w tym klimatyzacji przemysłowej.

Ogromną zaletą systemu z wykorzystaniem wytwornicy wody lodowej jest to, że chłód można wyprodukować, zużywając do tego celu ciepło jak dotąd niewykorzystywane, a więc zazwyczaj bezpowrotnie utracone. Za zasilanie wytwornicy może posłużyć ciepło praktycznie z dowolnego, a często niewykorzystywanego źródła. Może to być m.in. nadwyżka ciepła pochodzącego z miejskiej sieci ciepłowniczej, niewykorzystywane ciepło z kolektorów słonecznych, którego latem często mamy w nadmiarze, ciepło odpadowe, powstające podczas procesów produkcyjno-technologicznych, czy ze spalania gazu. Wytwornice wody lodowej zasilane są przy tym często przez gaz ziemny lub LPG. W każdym z tych przypadków energia cieplna potrzebna do wytwarzania energii chłodniczej pochodzi bezpośrednio ze spalania gazu we wnętrzu agregatu. Zobacz jak wygląda wytwornica wody lodowej na: https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Co więcej, są to urządzenia energooszczędne, potrzebujące do podłączenia pomp oraz obsługi systemu sterowania niewielkich ilości energii elektrycznej. W porównaniu do wygenerowanej wydajności chłodniczej są to wartości tak znikome, że praktycznie uznawane za nieistotne. Praca wytwornic wody lodowej charakteryzuje się więc nie tylko wydajnością, ale i bardzo niskim kosztem użytkowania i utrzymania urządzeń i jest to szczególnie istotne przy instalacjach wielkich rozmiarów.

Woda lodowa: sposoby wykorzystania

Wytwornice wody lodowej są już wykorzystywane od dawna, ale przy tym ciągle jeszcze kojarzone są wyłącznie z ogromnymi gabarytami tych urządzeń. Według powszechnej wizji posiadają one wielkie wydajności i są przeznaczone przede wszystkim do dużych budynków, jak biurowce oraz do obiektów przemysłowych czy też wyrobisk górniczych. Sytuacja ta jednak, chociaż wielkie urządzenia nadal pozostają potrzebne, powoli zmierza ku miniaturyzacji wytwornic wody lodowej. Producenci coraz częściej oferują urządzenia o niewielkich gabarytach, które można z powodzeniem instalować i użytkować w budynkach o mniejszych powierzchniach.

Za taki dobry do naśladowania przykład w tym segmencie branży chłodniczej są wytwornice wody lodowej, które pojedynczo albo w połączeniu szeregowym nadają się do domków jednorodzinnych, a połączone kaskadowo doskonale sprawdzają się w obiektach przemysłowych, czy dużych budynkach mieszkalnych.

Właściwe zaprojektowanie i wykonanie instalacji z wykorzystaniem wytwornicy wody lodowej zapewni równie dużą sprawność, jak przy instalacji działającej na freon. Ta pierwsza będzie jednak znacznie tańsza w użytkowaniu, a przy tym bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego.