Osłonny okienne w budynku nikogo już nie dziwią. Kiedyś były uważane za fanaberię właściciela, dziś traktuje się je jako element konieczny każdego domu czy mieszkania. Okna stanowią łatwy dostęp promieni słonecznych do pomieszczeń i o ile w porze zimowej duża ilość światła jest wskazana, o tyle latem zbytnie nasłonecznienie może stać się prawdziwą udręką. Chociaż rozwiązań na ograniczenie ilości wpadającego światła słonecznego jest wiele, to najlepsza zdaje się być inwestycja w dobrej jakości osłony okienne. W obliczu bardzo dużego wyboru systemów okiennych, można dosłownie stracić głowę, dlatego tak ważne jest określenie własnych potrzeb, aby wybrać produkt skrojony na miarę naszych oczekiwań.
Na rynku przesłon okiennych dostępne są dwa główne ich rodzaje, osłony wewnętrzne oraz osłony zewnętrzne. Ich główne zadanie jest bardzo podobne – ochrona pomieszczeń przed zbytnim nasłonecznieniem, różnią się jednak między sobą przede wszystkim miejscem montażu. Osłony wewnętrzne są montowane wewnątrz pomieszczenia, natomiast osłony zewnętrzne – po zewnętrznej stronie okna.
Osłony zewnętrzne – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Osłony zewnętrzne są bardzo uniwersalnym systemem okiennym, dedykowanym do każdego rodzaju okien. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wewnętrzne osłony okienne po prostu nie dają rady i pomieszczenie się nagrzewa wskutek działania promieni słonecznych. Im większa powierzchnia przeszklona, tym więcej światła dziennego przedostaje się do wewnątrz budynku i tym bardziej uciążliwe mogą być wysokie temperatury.
Osłony zewnętrzne doskonale się sprawdzają na większych powierzchniach przeszklonych, które są narażone na bardzo silne nasłonecznienie w ciągu dnia, zwłaszcza w porze letniej. Ograniczają dostęp światła do budynku, a także stanowią nietuzinkowy element dekoracyjny jego elewacji. Funkcja precyzyjnego ustawienia osłony daje możliwość kontrolowania ilości naturalnego światła. To doskonały izolator ciepła i dobra ochrona przed hałasem, a stabilne i bardzo trwałe wykonanie daje dodatkowe zabezpieczenie szyby okiennej przed uszkodzeniem mechanicznym.
Rolety zewnętrzne vs żaluzje fasadowe
Rolety zewnętrzne stanowią doskonałe zabezpieczenie budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dużym plusem jest możliwość ich montażu już na wczesnym etapie budowy, dzięki czemu system ten staje się elementem fasady, co ma bardzo duże znaczenie dla estetyki budynku. Zapewniają świetną izolację termiczną oraz stanowią bardzo dobrą barierę akustyczną, a dodatkowo chronią szyby okienne i drzwi balkonowe lub tarasowe przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznym. Szeroka paleta kolorów pozwala dopasować roletę do fasady i do stylistyki budynku.
Żaluzje fasadowe są stosowane głównie na dużych przeszklonych powierzchniach, dzięki swoim funkcjonalnościom. Ich atutem jest świetna odporność na uszkodzenia i inne czynniki zewnętrzne, co jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowszej technologii. Są one zbudowane z ruchomych lameli, które można dowolnie ustawiać, wybierając najodpowiedniejszy kąt padania światła słonecznego. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż mamy możliwość sterowania światłem bez konieczności podnoszenia czy opuszczania żaluzji.
Które osłony zewnętrzne sprawdzą się w domu?
Chyba nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, a ten kto by się o nią pokusił, nie wziąłby z pewnością od uwagę wszystkich czynników wpływających na ich użyteczność. Wiele zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i możliwości zarówno montażu, jak i finansowych. Z całą pewnością, decydując się na zakup rolet zewnętrznych lub żaluzji fasadowych, musimy liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku osłon wewnętrznych. Jest to spowodowane skomplikowaną konstrukcją i znacznie bardziej wymagającym montażem, tym bardziej że w wielu przypadkach, nie będziemy w stanie przeprowadzić go samodzielnie.
Osłony zewnętrzne najczęściej zaleca się montować w pomieszczeniach szczególnie narażonych na silne nasłonecznienie, a zatem przede wszystkim z ekspozycją południową i południowo-zachodnią. Pozwalają one osiągnąć najbardziej komfortowe temperatury wewnątrz pomieszczenia i zadbać o korzystny mikroklimat w budynku. Obniżenie temperatury zaś zapewnia duży komfort przebywania w pomieszczeniach i ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.