Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest jego docieplenie. Przez nieocieplone ściany budynku lub niedostatecznie ocieplone może uciekać nawet do 30% ciepła. Z tego powodu, jedyną gwarancją zabezpieczenia budynku przed stratami energii cieplnej jest profesjonalnie wykonana termoizolacja budynku. Jak rozpoznać, że budynek jest niewłaściwie docieplony? Jakich symptomów nie wolno lekceważyć?
Niedostatecznie ocieplone ściany
Warstwa izolacyjna budynku chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, uszkodzeń mechanicznych oraz przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest to tak naprawdę bariera przed wilgocią i opadami atmosferycznymi. Pierwsze oznaki niedostatecznego docieplenia są odczuwalne wewnątrz budynku. Temperatura znacząco spada, nieraz niebezpiecznie zbliża się do wartości panujących na zewnątrz. Ściany budynku w wyniku zbierania się wilgoci, szczególnie z północną ekspozycją – czyli mało nasłonecznione w ciągu dnia – mogą pokrywać się grzybem lub glonami. Ich obecność jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia domowników, a – w dłuższej perspektywie – także dla konstrukcji samego budynku. Z tego względu, należy je jak najszybciej usunąć i odpowiednio ocieplić budynek. Odgrzybianie, oczyszczanie i zabezpieczanie ścian jest dość kosztowną inwestycją, lecz konieczną dla prawidłowej ergonomii budynku.
Brak ocieplenia wewnątrz budynku – co tracisz?
Skutki niedostatecznej izolacyjności cieplnej lub całkowitego braku ocieplenia dają się we znaki szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jest to związane z szybkim wychładzaniem się ścian zewnętrznych, przez co zimne powietrze uzyskuje łatwy dostęp do środka budynku. Wpływa to bezpośrednio na komfort termiczny wewnątrz. Temperatury stają się mało komfortowe, przyjmując w skrajnych przypadkach wartości zbliżone do panujących n zewnątrz. W rezultacie, zużywamy więcej energii cieplnej, a mimo to praca urządzenia grzewczego nie jest efektywna, ponieważ wytworzone ciepło ucieka przez nieocieplone ściany.
Jeżeli odpowiednio wcześnie nie zaczniemy działać i nie zadbamy o profesjonalną termomodernizację budynku, możemy nieświadomie doprowadzić do bardzo groźnego zawilgocenia ścian zewnętrznych i powstawania ognisk pleśni i grzyba. Niestety, wilgoć oraz pleśń mogą przechodzić na elementy konstrukcyjne budynku, zagrażając ich trwałości i funkcjonalności.
Profesjonalna termomodernizacja budynku
Budynki o niedostatecznej izolacyjności cieplnej wymagają odpowiedniej termomodernizacji. Prace termomodernizacyjne powinno się zlecać profesjonalnym firmom, specjalizującym się w ocieplaniu budynków. Termomodernizacja polega przede wszystkim na przeprowadzeniu prac ociepleniowych na ścianach zewnętrznych budynku, a także na jego fundamentach oraz dachu i poddaszu. Równie ważna jest konieczność wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz niewydajnego starego urządzenia grzewczego. Termomodernizacja budynku nie powinna być odkładana w czasie, należy ją przeprowadzić w możliwie najszybszym terminie, ponieważ dzięki temu zatrzymamy wewnątrz uciekające ciepło, utrzymamy komfortowe temperatury i zapewnimy prawidłowa cyrkulację powietrza.
Oczywiście, termomodernizacja budynku jest dość kosztowną inwestycją, jednak konieczną i bardzo opłacalną. W dłuższej perspektywie pozwala bowiem poczynić realne oszczędności za sprawą ograniczenia zużycia energii grzewczej.