meble kolonialne

Meble kolonialne – czy znajdą zastosowanie we współczesnym mieszkaniu?

Meble

Magazyny wnętrzarskie pękają w szwach od licznych inspiracji i wskazówek. Niemniej jednak wielu właścicieli mieszkań wciąż poszukuje rozwiązań zarówno wpisujących się w nowoczesną estetykę, jak i ponadczasowych. W taki nurt wpisują się właśnie meble kolonialne, o których więcej opowiemy w poniższym artykule.

1. Meble kolonialne indyjskie – szyk i elegancja, podszyte duchem dawnych czasów

2. Meble kolonialne – do jakich wnętrz pasują?

Meble kolonialne indyjskie – szyk i elegancja, podszyte duchem dawnych czasów

Tak w kilku krótkich słowach można scharakteryzować meble kolonialne. Meble kolonialne indyjskie bez wątpienia przywodzą bowiem na myśl antyki, lecz jednocześnie doskonale odnajdują się w modernistycznych wnętrzach, na przykład typu loft. Ciemna kolorystyka, rzeźbione oraz metalowe elementy czy też skórzane obicia dodają meblom kolonialnym eleganckiego sznytu. Styl kolonialny to meble z litego drewna palisandru indyjskiego, akacji indyjskiej, a także modele z litego drewna egzotycznego mango. Meble te mogą być bielone, przecierane, a także stylizowane na typowe antyki – w zależności od tego, do jakiego rodzaju wnętrza są potrzebne.

Meble kolonialne – do jakich wnętrz pasują?

Piękno kolonialnych mebli jest niezaprzeczalne. Trudno nie zachwycić się pięknie rzeźbioną komodą czy szafą. Wielu właścicieli domów i mieszkań obawia się jednak, że aranżacja wnętrz za pomocą mebli kolonialnych jest wymagająca. Warto wiedzieć, że cechy mebli kolonialnych – takie, jak elegancja i szyk – nie stanowią wielkiego ograniczenia. Wprost przeciwnie – meble kolonialne są niezwykle ponadczasowe. Nigdy bowiem nie wychodzą z mody. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w stylowej sypialni. Będą doskonałym dopełnieniem wnętrz, urządzonych w stylu klasycznym lub typowo egzotycznym, ale nie tylko!

Od kilku sezonów w ścianach domów i mieszkań triumfy święci styl industrialny, do którego będą pasować właśnie meble kolonialne. Styl ten cechuje się bowiem pewną surowością, elementami z drewna, metalu bądź betonu oraz ciemnymi barwami. Masywne i wykonane w ciemnym kolorze meble kolonialne indyjskie wyczarują ze zwykłego wnętrza niemal filmową scenerię.

Takie umeblowanie można jednak zastosować w typowo klasycznych pomieszczeniach. Mogą one wówczas stanowić mocny punkt aranżacji, przyciągając wzrok i zachwycając – tak gości, jak i samych domowników. Odważni mogą postawić na czerwoną ścianę, która będzie tłem dla mebli, nadając całej aranżacji egzotycznych tonów. Równie estetycznie będą się jednak prezentować także w stonowanym wnętrzu – na przykład z jasno pomalowanymi ścianami.