lampy

Wybieramy oświetlenie łazienkowe – lampy ścienne

Informacje

Oświetlenie łazienkowe powinno być jednocześnie praktyczne i efektowne. Musi dobrze współgrać z wystrojem, pełnić oczekiwane funkcje praktyczne oraz… znosić podwyższoną wilgotność i wysokie temperatury. Czy lampy ścienne są w stanie poradzić sobie z wszystkimi tymi zadaniami?

Łazienka już dawno przestała pełnić rolę wyłącznie użytkową. Tutaj relaksujemy się po ciężkim dniu, bierzemy energetyzującą, poranną kąpiel, robimy pranie czy szykujemy się do wyjścia. Każda z tych czynności odbywa się przy innym świetle. Dlatego idealne oświetlenie łazienkowe powinno być dopasowane do zróżnicowanych, zmieniających się potrzeb domowników – podobnie zresztą, jak oświetlenie salonu. W łazience warto zaplanować:

  • oświetlenie ogólne (centralne),
  • źródło ciepłego, nastrojowego, odprężającego blasku,
  • lampy ścienne generujące światło o barwie zbliżonej do dziennego, niezbędne do precyzyjnego golenia się, mycia zębów czy nakładania makijażu.

Z pierwszym zadaniem świetnie poradzi sobie oświetlenie sufitowe, np. oprawy wbudowane w sufit, natomiast z drugim i trzecim – nowoczesne lampy ścienne.

Plafony jako oświetlenie ścienne łazienki

Proste, minimalistyczne plafony dają dobrze rozproszone światło i są niezwykle praktyczne. Zajmują niewiele miejsca, więc świetnie sprawdzają się w mniejszych łazienkach, np. w blokach. Z uwagi na brak wystających elementów trudno je uszkodzić czy zrzucić. Wiele plafonów wykorzystuje technologię LED. Oświetlenie LEDowe charakteryzuje się większą żywotnością niż lampy na tradycyjne żarówki oraz pomaga oszczędzać energię elektryczną. Segment plafonów staje się coraz bardziej rozbudowany, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiednich, dopasowanych do wystroju i wnętrza modeli.

Modne lampy ścienne w łazience

Coraz więcej inwestorów decyduje się na nietypowe lampy na ścianę łazienki, które pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Takie lampy ścienne najczęściej umieszcza się nad lustrem, po obu stronach tafli, nad półkami albo w strefie kąpielowej (oczywiście w bezpiecznej odległości od źródła wody). Nowoczesne lampy ścienne w roli oświetlenia łazienkowego podnoszą walory estetyczne przestrzeni, stają się ważnym elementem wystroju i pomagają budować intymną, nastrojową atmosferę w trakcie kąpieli w wannie.

Lampy ścienne w łazience – o czym należy pamiętać?

  • Koniecznie przeczytajmy w warunkach gwarancji lub zapytajmy sprzedawcę o możliwość montażu w łazience wybranego przez nas oświetlenia. W strefach o podwyższonej wilgotności wymagany jest odpowiedni stopień szczelności. Większość lamp posiada stopień ochrony IP20, czyli są przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń, ale nie wykazują odporności na działanie wody. Do łazienek wybiera się modele ze wskaźnikiem szczelności co najmniej IP44.
  • Pamiętajmy, że kupowane oświetlenie ścienne musi pasować do pozostałych źródeł światła i ogólnego wystroju. Najlepiej, jeśli element klosza czy podstawy lampy znajdzie odbicie w wykończeniu mebli łazienkowych, armatury lub innych dodatków.
  • Jeśli zależy nam na możliwości sterowania światłem – kierowania blasku na wybrany obszar czy punkt łazienki, wybierzmy lampy ścienne z ruchomymi kloszami lub ramionami.