płyty gipsowo-kartonowe

Płyty gipsowo-kartonowe do łazienki – czy to dobre rozwiązanie?

Dom i ogród

Wybór odpowiednich materiałów potrzebnych do wykończenia łazienki jest niezwykle ważny, nie tylko z powodu wyglądu, ale także ich wytrzymałości. W łazience wilgotność powietrza jest dużo większa, niż w innych pomieszczeniach, dlatego nawet dobrze wykonany remont może zostać z tego powodu zniweczony. Do wykończenia ścian i podłóg dobry wyborem mogą okazać się odporne na pleśń, wilgoć i wodę impregnowane płyty gipsowo-kartonowe. Na czym polega ich wyjątkowość i dlaczego warto jest zastosować?

Czemu w łazienkach należy stosować specjalne płyty gipsowo-kartonowe? 

Specyficzne warunki panujące w łazience nie pozwalają na wykorzystanie standardowych płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ może na nich rozwijać się pleśń, która nie tylko jest nieestetyczna, ale także wpływa negatywnie na zdrowie osób korzystających z tego pomieszczenia. Kupując płyty gipsowo-kartonowe nadające się do tego tego rodzaju pomieszczeń trzeba zwrócić uwagę na ich oznaczenie. Do łazienki nadadzą się wyłącznie te z oznaczeniem GKBI/H2.  

Płyty z tym oznaczeniem są zaimpregnowane przed działaniem wilgoci. Przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach do okresowo podwyższonej wilgotności powietrza do 85%. Wszystkie typy płyt znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl

Zabudowa w łazience przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych 

Przy ich pomocy nie tylko pokryjemy ściany, ale także zabudujemy niektóre elementy łazienki. Do najpopularniejszej formy ich wykorzystania należy obniżenie sufitu, dzięki czemu pod nimi możemy schować wentylację, a także zamontować gustowne oświetlenie.  

Kolejnym świetnym zastosowaniem dla owych płyt może być zabudowanie wanny, czy toalety. Dzięki temu rozwiązaniu możemy nadać pomieszczeniu charakteru, a w dodatku zasłonić nieestetyczne elementy, takie jak na przykład rury. Nadadzą się również do oddzielenia strefy kąpielowej od tej pozostałej części łazienki.