oświetlenie przedpokoju

Jak zaprojektować oświetlenie przedpokoju?

Dom i ogród

Urządzając wnętrze mieszkania, przykładamy dużą uwagę do tego, jak będzie wyglądał salon, kuchnia, czy pokój dziecięcy. Przedpokój natomiast bywa traktowany po macoszemu, jako pomieszczenie o mniej istotnej funkcji. Tymczasem to właśnie on jest wnętrzem, które jako pierwsze odwiedzane jest przed wchodzących do domu gości. Wrażenie, jakie na nich zrobi, często jest zapowiedzią tego, czego mogą spodziewać się dalej. Dlatego warto zadbać o to, by przedpokój był równie atrakcyjny, jak reszta aranżowanych przez inwestora pomieszczeń. Kwestią, która wymaga szczególnej uwagi projektanta w każdym pomieszczeniu (niezależnie od jego przeznaczenia), w tym także w przedpokoju, jest odpowiednie oświetlenie. Poza funkcjonalnością ważny jest jego wygląd. Dlatego warto dołożyć starań, aby oświetlenie przedpokoju było spójne pod względem stylistycznym z resztą wystroju, ale też efektowne pod względem wizualnym. Powinno być gustowną zapowiedzią tego, co odwiedzający domowników goście będą mogli zobaczyć w kolejnych pomieszczeniach.

Oprawy oświetleniowe dostosowane do funkcji

W przedpokoju zazwyczaj nie spędza się dużo czasu, za to jest to pomieszczenie o ważnej funkcji komunikacyjnej. Łączy ze sobą inne pomieszczenia, dlatego często przechodzimy nim podczas przemieszczania się po mieszkaniu. Przedpokój służy do przechowywania odzieży wierzchniej, ale też do jej zakładania przed wyjściem za zewnątrz. Wielu inwestorów montuje w nim duże lustro, które umożliwia też sprawdzenie przed wyjściem z domu, jak się prezentujemy, czy szybkie poprawienie fryzury albo makijażu. To wszystko sprawia, że należy zadbać o oświetlenie, które ułatwi wykonywanie tych czynności oraz zagwarantuje komfort użytkowników. Poza spełnieniem wymienionych wyżej oczekiwań oświetlenie przedpokoju powinno być wystarczająco jasne, by umożliwić porządkowanie szafy i gruntowne sprzątanie pomieszczenia.

Jakie oprawy oświetleniowe do przedpokoju?

Lampy umieszczone w przedpokoju mogą przybierać różne formy. Ich szeroki wybór przedstawia asortyment dostępny na stronie https://lampy.it. Najczęściej są to oprawy sufitowe, które rozproszonym światłem obejmują całe pomieszczenie. Doskonale w tej roli sprawdzają się niewielkie, wpuszczane w sufit halogeny. Minimalistyczne, skromne i niemal niewidoczne dla użytkowników, skutecznie oświetlają całe wnętrze, dzięki czemu to pozostaje w pełni funkcjonalne także po zmroku. Oczywiście forma opraw sufitowych może wyglądać też nieco inaczej. Przykładem są płasko przylegające do sufitu plafoniery, które również dają światło rozproszone. Takie oprawy nie narzucają się użytkownikom swoją formą, ale dyskretnie oświetlają wnętrze. Modną alternatywą będą natomiast lampy montowane na szynoprzewodach. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia ze światłem kierunkowym, choć dostępne są również oprawy emitujące światło rozproszone.

Poza światłem sufitowym w przedpokoju mogą zagościć oprawy o charakterze dekoracyjnym. Ich wybór jest bardzo szeroki – od ledów podświetlających wnęki i półki, po kinkiety przyciągające uwagę niebanalną formą. Oświetlenie dekoracyjne może być dodatkowym źródłem światła, bo najistotniejsze pozostaje jednak światło ogólne, które ma zapewnić funkcjonalność pomieszczenia.

Oświetlenie przedpokoju, choć przez wielu inwestorów traktowane jako mniej istotne od tego, które montuje się w salonie lub kuchni, dla wygody użytkowników również ma ogromne znaczenie. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję co do jego formy oraz miejsca montażu.