Jedna z najważniejszych kwestii, jakie musi rozstrzygnąć każda osoba decydująca się na zakup mieszkania w Poznaniu, dotyczy wyboru pomiędzy lokalem z rynku wtórnego a nieruchomością od dewelopera w Poznaniu. Która z tych opcji jest lepsza?
Mieszkanie z rynku wtórnego – za i przeciw
Na postawione we wstępie pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ wybór mieszkania podyktowany jest bardzo wieloma przesłankami. Lokale z rynku wtórnego w Poznaniu cieszą się największym zainteresowaniem osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce. Mieszkań wystawionych na sprzedaż jest mnóstwo – różnią się metrażem, lokalizacją i standardem. Trzeba pamiętać o tym, że niższa cena zwykle przekłada się na gorszy stan mieszkania, które będzie wymagać mniej lub bardziej kosztownego remontu. Poza tym nabycie nieruchomości mieszkalnej z rynku wtórnego oznacza obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszącego 2 proc. ceny.
Mieszkanie od dewelopera w Poznaniu – dlaczego warto?
Jak informują przedstawiciele firmy deweloperskiej Ronson, popyt na nowe mieszkania w stolicy Wielkopolski systematycznie rośnie. Każdy deweloper w Poznaniu uważnie obserwujący rynek doskonale zna pojawiające się na nim trendy, co pozwala na stałe urozmaicanie ofert. Nowe mieszkania powstają nie tylko w centrum, ale również i na obrzeżach miasta. Z myślą o własnych potrzebach klienci nabywają większe lokale (od 50 m kw. wzwyż), a jako lokale inwestycyjne największą popularnością cieszą się kawalerki i mieszkania 2-pokojowe. We wszystkich przypadkach atutem są ogromne możliwości aranżacyjne – nowe mieszkanie można wykończyć wedle indywidualnych preferencji. Poza tym niejeden deweloper w Poznaniu proponuje klientom opcję wprowadzenia niewielkich modyfikacji w układzie pomieszczeń, dzięki czemu mieszkanie całkowicie odpowiada konkretnym wymogom. Przy okazji warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii – takiej mianowicie, że opłaty eksploatacyjne z tytułu użytkowania nowych mieszkań są zazwyczaj niższe.