tv

Planujesz zakup telewizora? Sprawdź na co zwrócić uwagę

Informacje

Technologia galopuje w zastraszającym tempie. Żeby być na bieżąco z nowinkami technicznymi, musielibyśmy codziennie sprawdzać wiadomości i śledzić premiery największych elektronicznych koncernów. Tymczasem my chcemy tylko kupić solidny telewizor, który przez dłuższy czas będzie cieszył nas dobrą jakością.

Rozdzielczość, technologia podświetlania obrazu, a może rozmiar? Co jest najważniejsze przy zakupie telewizora? Szukając nowego modelu mamy wiele pytań, które często pozostają bez odpowiedzi. Postaramy się nieco rozjaśnić kwestie związane z wyborem nowego telewizora.

Co musi posiadać dobry telewizor w 2021?

Nowy rok jak zwykle przynosi innowacje technologiczne, na które warto zwrócić uwagę. Jeszcze niedawno fascynowała nas technologia rozdzielczości 4K, a dziś coraz więcej modeli oferuje aż dwukrotnie większą rozdzielczość! Jakie parametry oprócz rozdzielczości liczą się w 2021 roku? Oczywiście warto dobrze dopasować rozmiar ekranu do naszych potrzeb. Duże, ponad 50-calowe wyświetlacze imponują, jednak nie zawsze warto kupować tak duży telewizor, np. do małego mieszkania. Wszystko zależy od odległości, z jakiej będziemy oglądać telewizję.

Telewizory mają coraz więcej funkcji dodatkowych. Smart TV jest już praktycznie standardem wśród dobrej jakości telewizorów, przydatna bywa także łączność Bluetooth i możliwość połączenia się z domową siecią Wi-Fi. Wiele modeli ma też HDR, czyli High Dynamic Range. Funkcja ta ma na celu zapewnienie użytkownikom wrażenia jeszcze bardziej naturalnego obrazu oraz żywszych kolorów. Efekt działania HDR widoczny jest zwłaszcza w ciemnych scenach. Na starych telewizorach często można było narzekać na to, że w ciemnej scenerii praktycznie nic nie widać. Z HDR sytuacja wydatnie się poprawia. Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu. Dobre telewizory posiadają wskaźnik na poziomie 200 Hz. Telewizory z przejrzystą specyfikacją kluczowych parametrów znajdziesz na https://www.neonet.pl/.

Rozdzielczość 4K czy 8K? Którą wybrać w 2021?

Rozdzielczość 4K była jeszcze niedawno zupełną nowością, która wydawała się nam abstrakcyjną wizją, która znajdzie zastosowanie w telewizji czy grach dopiero w perspektywie kilku lat. Tymczasem dziś gry na konsole produkowane są w standardzie 4K, a filmy na platformach streamingowych dostępne są w tej wysokiej rozdzielczości. Nawet kanały telewizyjne są już dostępne w 4K, co tylko pokazuje, jak dynamicznie zmienia się technologia. Dziś jakość 8K jest bardzo rzadkim zjawiskiem, jednak warto zastanowić się, czy inwestycja w ten sprzęt nie jest odpowiedzią na możliwości, jakie będą dostępne już za kilka lat. Telewizory w niewiarygodnej rozdzielczości 8K znajdziesz na stronie https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/telewizory.html.

Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

Po erze kineskopowej i powszechnych telewizorach LCD, obecnie nastały rządy modeli wykonanych w technologii LED. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich epok, mamy do wyboru kilka rodzajów telewizorów LED. Który z nich powinien zawisnąć na ścianie w naszym domu? Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje telewizorów LED.

Telewizory LED – dawne telewizory LCD wykorzystywały świetlówki do podświetlenia ekranu. Źródła światła osadzone były na bokach ekranu, przez co w samym środku często mogliśmy zauważyć gorszą jakość obrazu. Teraz do podświetlania wykorzystuje się diody LED. Obraz stał się dzięki temu wyraźniejszy, a podświetlenie równomierne. Jednak w telewizorach LED rozmieszczenie diod nadal odbywa się na bokach, co pogarsza nieco oglądanie takiego modelu. Warto jednak zaznaczyć, że telewizory LED są najtańsze na rynku.

Telewizory OLED – technologia OLED to krok w przód, pod względem podświetlania obrazu w telewizorze. W telewizorach OLED wykorzystuje się diody LED wytworzone ze związków organicznych. W efekcie dostrzeżemy wyraźną różnicę w jakości czerni, a pozostałe kolory są żywsze. Bardzo dobry w telewizorach OLED jest także kontrast.

Telewizory QLED – jeśli szukamy telewizora LED z wyższej półki, nasza uwaga powinna skierować się na modele QLED. Być może nie znajdziemy tu kontrastu na poziomie OLED, ale jakość będzie wyższa niż w LED, a żywotność najdłuższa z wszystkich rodzajów. Dobrym uzupełnieniem modelu QLED będzie funkcja HDR.

Czy Smart TV w 2021 to obowiązek?

Oglądanie telewizji naziemnej czy satelitarnej, to obecnie tylko ułamek możliwości, jakie oferuje nam telewizor. Może nam służyć jako ekran do konsoli do gier albo środek do korzystania z licznych aplikacji internetowych. Funkcja Smart TV dostępna jest niemal w standardzie nowych telewizorów, a jej przydatność jest bardzo duża. Za pomocą aplikacji Smart TV możemy odtwarzać na telewizorze filmiki na YouTube, posłuchać muzyki na Spotify czy obejrzeć film na Netfliksie. Zważywszy na popularność serwisów VOD, funkcja Smart TV może być dla wielu nabywców nawet istotniejsza niż obecność karty DVB-T, umożliwiającej oglądanie telewizji naziemnej. Dlatego odpowiedź na pytanie o obowiązek funkcji Smart TV w telewizorze w 2021 jest z pewnością twierdząca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *