Skuteczna izolacja kanałów wentylacyjnych

Skuteczna izolacja kanałów wentylacyjnych

Informacje

Wybranie profesjonalnej instalacji wentylacyjnej to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby prawidłowo ją zamontować i zadbać o profesjonalną izolację. Pamiętać należy o tym, że dobra izolacja stanowi idealne zabezpieczenie nie tylko przed skraplaniem pary wodnej, ale również przed ogniem, który może stanowić bardzo duże zagrożenie.

Dlaczego warto postawić na izolację?

Skuteczna izolacja kanałów wentylacyjnych ma bardzo wiele zalet, dlatego też warto zwrócić na nią szczególną uwagę. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że porządna izolacja znacząco zapobiega utracie ciepła, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dzięki odpowiedniej izolacji można także skutecznie wygłuszyć hałas, który towarzyszy przepływowi powietrza. Niestety niektóre instalacje wentylacyjne dość głośno pracują przez co znacząco pogarsza się komfort ich użytkowania. Jak wspomniano powyżej na skutek różnic temperatury pomiędzy przewodem wentylacyjnym, a pomieszczeniem w powierzchni kanału dochodzi oczywiście do skraplania pary wodnej. Dzięki skutecznej izolacji można rozwiązać ten i wiele innych problemów.

Jaki materiał wybrać do wykonania izolacji kanałów wentylacyjnych?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszy się wełna kamienna, która produkowana jest z takich surowców jak np. gabro, bazalt i specjalne brykiety kamienne. Surowce te są roztopione w wulkanicznej temperaturze, a następnie rozwłóknione. Za pomocą żywicy zlepia się poszczególne włókna, dzięki czemu powstają specjalne płyty, maty i otuliny. Coraz większą popularność zdobywa także wełna szklana, która produkowana jest z piasku kwarcowego i specjalnej stłuczki szklanej. Materiał ten może pochwalić się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu można liczyć na bardzo wysoki poziom izolacyjności termicznej. Wełna kamienna i szklana może pochwalić się także dużą chłonnością akustyczną i niewielką sztywnością dynamiczną.

Niezawodny polietylen

Jako materiał do wykonania izolacji kanałów wentylacyjnych wykorzystywany jest także popularny polietylen. Większość producentów oferuje polietylen w postaci spienionej, która dostępna jest w formie mat i otulin. Izolacja z polietylenu łączona jest zazwyczaj przez klejenie niezawodnymi klejami kontaktowymi. Jeżeli chodzi o spoiny, to mogą być one wzmocnione specjalnymi taśmami montażowymi. Dostępna jest także pianka PUR, która może pochwalić się bardzo dużą elastycznością i dużą wartością oporu dyfuzyjnego. Oryginalna piana poliuretanowa ze spienionej żywicy poliestrowej jest bez wątpienia najlepszym termoizolatorem, dlatego też w budownictwie odgrywa coraz większą rolę. Do największych atutów można zaliczyć dużą wytrzymałość mechaniczną i dobre parametry, jeżeli chodzi o walory akustyczne.

Jakie zalety ma pianka PUR?

Wyroby wykonane z pianki PUR są bardzo łatwe nie tylko w transporcie, ale również montażu i obróbce, dlatego też tak wiele firm korzysta z ich potencjału. Pianka poliuretanowa w odróżnieniu od konkurencyjnych materiałów izolacyjnych, może pochwalić się dużą odpornością na działanie grzybów i pleśni, które niestety mogą pojawić się w kanałach wentylacyjnych i stanowić duże zagrożenie. Za pianką PUR nie przepadają również gryzonie i owady. Dla wielu osób największym atutem pianki poliuretanowej jest jej niespotykana żywotność. Piana poliuretanowa nawet po wielu latach użytkowania w dalszym ciągu będzie mogła pochwalić się swoimi doskonałymi parametrami jeżeli chodzi o wytrzymałość mechaniczną i parametry dotyczące izolacyjności. Piankę poliuretanową można bez problemu stosować w temperaturze od –60°C do +100–130°C. Większość producentów produkuje piankę PUR w wersji samogasnącej, która znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Jedyną wadą jest tak naprawdę to, że w trakcie pożaru wydobywa ona szkodliwe substancje, a dokładniej mówiąc tlenek, dwutlenek węgla i tlenek azotu. Na samym końcu warto wspomnieć także o nowoczesnych klejach poliuretanowych, które można wykorzystać przy izolacji kanałów wentylacyjnych.

___________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax