Panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Rosnące ceny opłat za prąd wpływają na większe zainteresowanie rządowym programem, który oferuje korzystne dofinansowanie zakupu i montażu instalacji. Z takiego rozwiązania korzystają chętnie gospodarstwa domowe, by obniżyć znacząco rachunki za prąd, ale widać również duży potencjał powstających farm fotowoltaicznych.
Farma fotowoltaiczna – czym jest?
Istnieje spora różnica pomiędzy tradycyjną instalacją montowaną na potrzeby gospodarstwa domowego, a farmą fotowoltaiczną, która produkuje prąd dla przedsiębiorstw lub zasila prądem inne elektrownie dostarczające prąd do gmin, powiatów. Sama farma zajmuje spory obszar, głównie z racji ilości paneli niezbędnych do wyprodukowania tak dużych pokładów energii. Minimalna moc to 0,5 MW, maksymalna to nawet kilkaset MW.
Moja własna farma fotowoltaiczna – od czego zacząć?
Montaż paneli na dachu własnego domu czy na stelażach to obecne popularne rozwiązanie dążące do obniżenia rachunków za prąd. Firmy, oferujące sprzedaż i montaż paneli można obecnie znaleźć niemal w każdej większej miejscowości. Coraz częściej duże przedsiębiorstwa decydują się na rozwiązania kompleksowe, jak farma fotowoltaiczna. Czy to rozwiązanie dla każdego? No cóż…
W pierwszej kolejności należy przede wszystkim posiadać odpowiedni obszar, który spełnia warunki dogodne do montażu paneli. Należy tutaj mieć na uwadze efektywne wykorzystanie promieni słonecznych, zatem musi to być teren nieosłonięty z dużą ekspozycją na słońce. Niezbędna jest również odpowiednia dokumentacja. Warto zrobić całościowy kosztorys, spis urządzeń, projekt. Konieczna jest również decyzja środowiskowa. Dokument można uzyskać w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Jeśli działka nie posiada miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego należy również złożyć wniosek o warunki zabudowy. Trzeba określić warunki przyłączeniowe do sieci energetycznej i finalnie uzyskać pozwolenie na budowę. Na tym etapie należy również wystąpić o promesę wydania koncesji. To dokument, który zezwala na sprzedaż prądu do sieci. Kolejny etap to już realizacja założonego planu według kompleksowego projektu. Specjaliści z Energetyka Polska pomogą na każdym etapie realizacji.
Farma fotowoltaiczna – czy to się opłaca?
Inwestycja musi być odpowiednio zaplanowana, by była opłacalna. Dlatego należy w pierwszej kolejności przeanalizować koszty i przychody z farmy fotowoltaicznej. Budowa tak dużej inwestycji jest jednorazowa, jednak to całkiem spory wydatek, który zależny jest głównie od mocy instalacji. Zakłada się, że koszt farmy o mocy 1 MW wynosi około 2,7 do 3 mln złotych. Największe wydatki to oczywiście same moduły, w następnej kolejności zaś konstrukcja. Moment uruchomienia instalacji to już czas zarobków i korzyści. Farma o mocy 1 MW produkuje około 1100MW/h energii rocznie. Biorąc pod uwagę dane z aukcji, gdzie ustala się cennik, przychód z takiej instalacji to 350 tys. rocznie. Co prawda należy pomniejszyć kwotę o koszty stałe, podatki, ubezpieczenie, zużycie energii na potrzeby własne, serwis instalacji, jednak i tak daje to zysk około 280 tys. Przeliczając, średni czas zwrotu inwestycji to 8 lat, zakładając przy tym 15-letni okres obowiązywania umowy. Chcesz poznać więcej szczegółów? Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz: https://www.energetyka-polska.pl/pv/.
Farma fotowoltaiczna – zalety
Farma fotowoltaiczna to korzyści dla inwestora oraz dla lokalnej sieci i odbiorców energii. To bardzo korzystne i stałe źródło dochodów, które wykazuje duży potencjał na przyszłość. Co więcej, produkcja energii jest pozbawiona efektów ubocznych. Odnawialne źródła energii to korzyść dla ludzkości i środowiska, oraz mniejsza zależność od paliw kopalnianych.