Proces poszukiwania nowego mieszkania na wynajem – bez względu na to czy spowodowany jest on dobrowolnym wyborem, czy koniecznością – może być niezwykle męczący, a często obarczony jest godzinami frustrujących poszukiwań. Na co zwrócić uwagę decydując się na taki krok, oszczędzając sobie przy tym własnych nerwów, i bardzo często pieniędzy? Poniżej prezentujemy krótki poradnik.
Opis i zdjęcia mieszkania
W obecnych czasach, jedyny sensowny sposób poszukiwania mieszkania na wynajem, to wertowanie internetowych portali ogłoszeniowych. Zamieszczane na nich ogłoszenia zawierają – mniej lub bardziej szczegółowy – opis, który już na wstępie może wiele nam powiedzieć nie tylko na temat nieruchomości, ale także samego właściciela.
Podczas przeglądania ofert, warto zwrócić uwagę zarówno na szczegółowość opisu, jak i samą jego treść. Dobre ogłoszenie powinno zawierać przynajmniej podstawowe informacje dotyczące metrażu, lokalizacji, warunków mieszkaniowych oraz miesięcznego kosztu wynajmu (czy koszt opłat eksploatacyjnych wliczony jest w cenę?).
Kolejnym wyznacznikiem, który wskazać może opłacalność potencjalnego najmu są zdjęcia. Dobre zdjęcia powinny przedstawiać wszystkie pomieszczenia mieszkania, a ponadto powinny być jasne i wyraźne. Oglądając zdjęcia zwróć uwagę na stan mieszkania i jego wyposażenie. Niezamieszczenie zdjęć przez właściciela powinno zapalić nam w głowie żółtą lampkę – czy ma on coś do ukrycia?
Pośrednictwo agencji
Największą liczbę ogłoszeń stanowią te prywatne, niewystawiane za pośrednictwem agencji. Niekiedy zdarza się jednak, że właściciel nie ma czasu na szukanie lokatorów i zleca to zadanie pośrednikom. Wiąże się to z koniecznością wnoszenia różnych opłat, np. za podpisanie umowy, czy nawet samo oglądanie mieszkania. Znane są przypadki oszustw, w których nielegalne agencje życzyły sobie pieniądze za samo podanie adresu nieruchomości.
Właściciel mieszkania
Kontaktując się z właścicielem mieszkania telefonicznie, już podczas wstępnej rozmowy możemy wyrobić sobie o nim jakąś opinię. Czy sprawia on wrażenie osoby miłej? Czy w wyczerpujący sposób odpowiada na pytania? Nieprzyjemny właściciel już na etapie rozmowy telefonicznej udowodni, że nie warto wynajmować od niego mieszkania.
Stan przyszłego lokum
Jeśli zdecydowaliśmy się już na oglądanie któregoś mieszkania, jest kilka rzeczy, na które podczas oględzin obowiązkowo należy zwrócić uwagę. Do najważniejszych zaliczyć możemy:
- Ściany, sufit i okna – stan ścian najłatwiej ocenić jest w jasnym świetle, w którym powinny być widoczne różne ubytki i inne mankamenty. Warto zwrócić uwagę na to, czy na ścianach i na suficie nie ma żadnych przebarwień, które mogłyby wskazywać na obecność grzyba. W przypadku okien, należy sprawdzić to czy dobrze się one otwierają, przyjrzeć się stanowi okiennic, oraz co najważniejsze – zbadać ich szczelność.
- Instalacja wodna i elektryczna – jest to kolejny element, który należy sprawdzić, i który w ogromnym stopniu decyduje o bezpieczeństwie i kosztach związanych z życiem w mieszkaniu. Czy instalacja wodna działa prawidłowo – czy nigdzie nie widać wycieków i innych niepokojących rzeczy, czy nie ma problemów z odpływem? W przypadku inspekcji instalacji elektrycznej, warto sprawdzić czy wszystkie gniazdka są w dobrym stanie i działają tak jak powinny. Co więcej, należy zwrócić uwagę na okablowanie mieszkania, sugerując się np. obecnością lub brakiem zapachu spalonych kabli.
- Wyposażenie – oględziny to jedyna szansa na przyjrzenie się temu, co właściwie wchodzi w skład mieszkania na wynajem. Zazwyczaj cały sprzęt, który obecny jest w momencie oglądania, udostępniony zostaje wraz z nieruchomością. Należy rozejrzeć się, czy w mieszkaniu znajduje się komplet mebli, które potrzebujemy do komfortowego życia – w innym przypadku, czeka nas kolejny, często niemaly wydatek.
- Inne kwestie – warto zapytać właściciela, czy do mieszkania przynależy inna dodatkowa przestrzeń, np. piwnica czy garaż, które mogą stanowić przydatny dodatek do wynajmowanej nieruchomości.
Dokładnie czytaj umowę
Decydującym punktem podczas wyboru mieszkania na wynajem, jest podpisanie umowy. Jest to ostatni etap, na którym trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości związane z najmem. Koniecznie należy zwrócić uwagę na wszelkie zapisy obecne w dokumencie – czy koszt najmu jest identyczny jak ten uzgodniony wcześniej? Jak dużą kaucję żąda od nas właściciel, i czy jest ona zwrotna? Na jaki okres podpisujemy umowę, i jak wygląda kwestia rezygnacji? Są to podstawowe pytania, które należy zadać właścicielowi przed podpisaniem umowy.
Wynajem mieszkania – twardy orzech do zgryzienia
Przeglądanie ofert mieszkań na wynajem, a także cały dalszy proces ich sprawdzania, aż do momentu podpisywania umowy, może spędzać sen z powiek wielu osobom poszukującym nowego lokum. Kwestii, na które należy zwrócić uwagę jest naprawdę sporo. Mając jednak w głowie nasz poradnik, z pewnością unikniesz felernego wyboru.