czyszczenie łazienki

Jak czyścić łazienkę?

Informacje

Sprzątanie łazienki to czynność wymagająca czasu i odpowiedniego podejścia. Po pierwsze, widoczne zabrudzenia mają bardzo specyficzny charakter (mieszanka osadów nieorganicznych i organicznych), po drugie należy zwracać uwagę na dobór preparatów czyszczących. Środki chemiczne pełnią w łazience kilka zadań: usuwają zanieczyszczenia, zabijają bakterie, a jednocześnie powinny być bezpieczne dla zdrowia. Wszystkie te cechy łączą w sobie skuteczne detergenty syntetyczne, które można znaleźć pod poniższym linkiem: https://www.merkurygdynia.pl.

Jak umyć łazienkę środkami czyszczącymi?

Gotowe detergenty mają bardzo skuteczne działanie, ponieważ zawierają dodatkowe składniki, które przyspieszają usuwanie zabrudzeń i wytwarzają więcej aktywnej piany. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto zapoznać się ze sposobem aplikowania każdego z nich. Niektóre są koncentratami, inne można od razu używać. Odmienne mogą być także sposoby nakładania preparatów (na szmatkę, gąbkę lub za pomocą rozpylacza). Dokładne sprzątanie łazienki wymaga zwykle zastosowania kilku środków chemicznych: płynów do usuwania kamienia lub rdzy, preparatów do czyszczenia muszli klozetowych, wybielaczy optycznych, płynów do okien, szyb i powierzchni lustrzanych czy mleczek szorujących. 

Jak sprzątać konkretne miejsca w łazience?

W łazience znajduje się kilka kluczowych miejsc, o które należy odpowiednio zadbać. Niektóre z nich wymagają również użycia odmiennych środków czyszczących. Odpowiedni dobór preparatów pozwala zaoszczędzić czas i gwarantuje optymalną skuteczność, nie uszkadzając czyszczonej powierzchni. Pierwszym, kilka razy dziennie używanym wyposażeniem, jest umywalka. Do jej konserwacji wystarczy mleczko czyszczące, które ma delikatne działanie, dzięki czemu nie spowoduje mikrouszkodzeń na powierzchni ceramicznej. Kluczem do sukcesu jest regularne usuwanie zabrudzeń, zapobiegające osadzaniu się 

nalotu z mydła i kamienia. Natomiast w przypadku wanny wiele zależy od materiału, z którego jest wykonana. Do wanien emaliowanych można używać środków ściernych, ale w przypadku akrylowych lepiej sprawdzą się detergenty bez drobin ściernych. Podobne zasady obowiązują względem prysznica, z tym że dodatkowo należy zadbać o wypolerowanie szyb. Do tego celu można użyć płynów do mycia szyb, które przydają się następnie do usuwania zanieczyszczeń z lustra albo kafelków. Specjalne preparaty do luster zawierają dodatkowo substancje zapobiegające parowaniu. Jeśli chodzi o sprzątanie kafelków to można do nich użyć preparatów do czyszczenia luster i szyb. Należy jednak zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ agresywne detergenty mogłyby zniszczyć lub odbarwić kolor fug. Aby tego uniknąć, lepiej postawić na bezbarwne środki chemiczne. Pozostaje jeszcze toaleta. Do jej czyszczenia niezbędne są produkty, które nie tylko czyszczą, ale posiadają także właściwości antybakteryjne, zwalczające różnorodne drobnoustroje. Na koniec pozostaje umyć podłogę płynem o przyjemnym zapachu i opcjonalnie użyć odświeżacza powietrza.