domy modułowe

Domy z gotowych elementów – energooszczędność i bezpieczeństwo

Dom i ogród

Nowoczesne technologie pozwalają już na budowanie budynków tanich i energooszczędnych, niestety w Polsce wykorzystywane są one w niewielkim stopniu, głównie przez deweloperów i inwestorów realizujących inwestycje o charakterze publicznym. W budownictwie jednorodzinnym Polska jest konserwatywna i pozostaje w tyle za Niemcami, Skandynawią, Kanadą. Większość domów jednorodzinnych powstaje metodą tradycyjną.

Domy modułowe to przyszłość

Większość inwestorów indywidualnych wybiera tradycyjną metodę budowania domu. Najpierw fundamenty, potem ściany murowane z cegieł, strop i dach. Potem kolejne etapy. W zależności od posiadanych zasobów budowa może trwać od roku do kilku lat. I niestety jej koszty są bardzo wysokie. Do tego trzeba doliczyć również zaangażowanie osobiste.

Alternatywą dla budownictwa tradycyjnego są domy modułowe rozpowszechnione w krajach rozwiniętych, a w Polsce przecierające dopiero szlaki. Trzeba jednak przyznać, że z roku na rok ich popularność rośnie, a firmy oferują coraz więcej rozwiązań. Niewątpliwie budownictwo jednorodzinne będzie ewaluowało w kierunku nowoczesnych technologii i domy z prefabrykatów staną się powszechne. Decydujące będą ich zalety ekonomiczne oraz ekologiczne.

Czym jest budownictwo modułowe?

Od dawna z powodzeniem stosowane jest w krajach skandynawskich ze względu na warunki klimatyczne. Domy trzeba stawiać szybko i bez względu na panującą temperaturę. Skandynawowie opracowali technologię, która pozwala na produkowanie elementów domu w fabrykach. Ich montaż na placu budowy zajmuje zaledwie 3-5 dni. W ten sposób 80% domu produkowane jest w fabryce, a 20% czasu zajmuje montaż na placu budowy. Dzięki temu domy modułowe można stawiać różnych warunkach atmosferycznych, nie ma potrzeby robienia przerw technologicznych. Przekłada się to również bezpośrednio na całkowity czas realizacji inwestycji. W przypadku domu modułowego może zamknąć się on w ciągu 3 miesięcy, dla domu tradycyjnego to najczęściej 2 lata.

Dom modułowy składa się z kilku gotowych elementów z zamontowanymi oknami, drzwiami, otworami pod podstawowe instalacje (wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna). Moduł może być jedną ścianą, jej fragmentem lub znacznie większą częścią. Zależy to przede wszystkim od projektu domu modułowego. Niektóre firmy oferują domy modułowe pod klucz, łącznie z zamontowanym sprzętem AGD, wykończonymi ścianami i podłogami. Budownictwo modułowe umożliwia zastosowanie wszystkich takich samych materiałów wykończeniowych jak w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Domy modułowe a energooszczędność

Największym problemem w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym są mostki termiczne powstające w wyniku błędów popełnianych podczas montowania okien, drzwi lub podczas budowy dachu. To właśnie mostki termiczne utrudniają osiągnięcie parametrów zużycia energii dla domów energooszczędnych lub pasywnych, a są one bardzo wyśrubowane. Dla domu energooszczędnego roczne zużycie energii nie może przekroczyć 40 kWh/m2, dla domu pasywnego 15 kWh/m2.

W przypadku budownictwa modułowego problem mostków termicznych został całkowicie zlikwidowany. Domy z prefabrykatów wykonywane są przede wszystkim z keramzytu, który ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne, dodatkowo ściany domu są ocieplane. Uzyskanie odpowiednich norm uzależnione jest od rozwiązań architektonicznych oraz wybranego systemu ogrzewania. W domach modułowych można instalować zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i gazowe. Oczywiście z punktu widzenia ekologicznego i ekonomicznego najlepsze są panele fotowoltaiczne.

Domy z gotowych elementów, które mają być domami energooszczędnymi lub pasywnymi nie powinny posiadać zbyt rozbudowanej bryły, to dlatego firmy produkujące domy z gotowych elementów oferują kilka lub kilkanaście gotowych projektów. Oczywiście pasywny dom modułowy można wykonać zgodnie z projektem indywidualnym, ale jego wykonanie będzie droższe.

Domy z prefabrykatów są bezpieczne, materiały użyte do ich produkcji są odporne na ogień, rozwój grzybów i pleśni, to idealne środowisko dla alergików.

Biorąc pod uwagę coraz większą mobilność Polaków zaletą domu z gotowych elementów jest możliwość przeniesienia go w inne miejsce.

___________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo