Decydując się na własny dom, który chcemy sami zbudować, musimy przemyśleć wiele istotnych rzeczy. Takich jak na przykład technologia, w jakiej chcemy budować. Musimy przemyśleć czy ma to być tradycyjny dom budowany z cegieł, a może z bloczków zwanych potocznie Suporex’em. A może ma to być nowoczesny dom z paczki albo dom energooszczędny. Są tez różne nowoczesne rozwiązania, jak na razie mało znane, takie jak na przykład domy wykonane z kontenerów portowych, które do odpowiedniej ilości metrów kwadratowym można stawiać bez pozwolenia na budowę.
Przy budowie ścian trzeba zawsze pamiętać o tym, że nie należy się kierować tylko ceną, a powinno się zachować balans między ceną, a jakością materiału z którego zamierzamy budować. Przecież nikt nie chce, aby jego nowy dom rozpadł się już przy pierwszej wichurze czy innym niesprzyjającym zjawiskom pogodowym. Dlatego należy uważnie rozważyć każdą opcję.
Nawet jeżeli chcemy zbudować nasz dom metodą tradycyjną, to musimy rozważyć z jakiego materiału chcemy budować. Mogą to być tradycyjne cegły, mogą to być wapienne bloczki, albo pustaki. Pamiętajmy jednak, że istnieją też inne rozwiązania. Przykładowo domy z kontenerów charakteryzują się dużą wytrzymałością konstrukcji, jednak nie zapominajmy że jest to konstrukcja stalowa, która z czasem może korodować, jeżeli jest niewystarczająco zabezpieczona. Ponadto stalowe ściany nie łatwo jest odpowiednio docieplić. Ściany wykonane z metalu nie należą do materiału, który wygłusza hałas, a nawet monady się pokusić o stwierdzenie, ze jeszcze go potęgują. Jednak w przypadku kontenera sprawę dachu mamy już od razu załatwioną, ponieważ otrzymujemy gotowy szkielet wraz z ścianami. Po naszej stronie leży tylko kwestia przystosowania go według własnych potrzeb i zadbanie o docieplenie.
Gdy zdecydowaliśmy się na tradycyjnie budowany dom, to po wzniesieniu fundamentów i ścian staniemy przed kolejną trudną decyzją, jaką jest budowa dachu. Tu też mamy bardzo wiele opcji do wyboru. Przede wszystkim musimy podjąć decyzję o tym, czy chcemy aby nasze poddasze było możliwe do zagospodarowania, czy też chcemy mieć solidny dach bez tej możliwości. Możemy zdecydować się na tradycyjną opcję, z dachem o konstrukcji drewnianej. Tu z kolei mamy do wyboru jego kształt. Czy ma być to dach z skosem w jedną stronę, a może w obie strony? Zawsze możemy też wywnioskować, że najlepszą opcją będzie dach szpiczasty o spadach na wszystkie cztery strony, jednak jest to najdroższa opcja do wykonania i wymaga od właściciela zakupu znacznie większej ilości materiału do pokrycia dachu.
Zawsze można się tez zdecydować na najtańszą opcję, czyli dach plaski, przy którym raczej nie zyskamy dodatkowego miejsca na przechowywanie, ale za to możemy zyskać dach, który możemy zagospodarować jako taras, miejsce na grilla, czy tez stworzenia zielonego ogrodu. Na jakąkolwiek opcje byśmy się nie zdecydowali, każda ma swoje wady i zalety. Wybór rodzaju dachu twojego przyszłego domu to nie jedyna decyzja, jaką musisz podjąć w kwestii dachowej.
Należy się jeszcze zdecydować, czym nasz dach chcemy pokryć? Czy ma to być klasyczna dachówka ceramiczna, blacha trapezowa lub inna blacha formowana wedle naszego uznania, a może zwykła papa dachowa? Opcji jest wiele. Możemy też zdecydować się na dachówkę bitumiczną, która wygląda bardzo estetycznie i solidnie, ale jest opcją dość drogą, zwłaszcza jeżeli chcemy nią pokryć sporą powierzchnię. Gdy już w końcu uda nam się dotrzeć do stanu, w którym nasz dom ostrzymy status: “stanu surowego zamkniętego”, możemy zacząć się zastanawiać nad przyłączeniem do niego mediów.
Mam na myśli tutaj tak podstawowe media jak: prąd, woda, no i jedna z najważniejszych kwestii, jaką jest rodzaj systemu ogrzewania na jakie się zdecydujemy. W tej kwestii, moim zdaniem, nigdy nie ma idealnego rozwiązania.
Obecnie odeszło się od takich tradycyjnych rozwiązań jak ogrzewanie węglowe czy też jakiekolwiek inne ogrzewanie bazujące na spalaniu paliwa stałego, bądź płynnego. Aktualne przepisy kładą duży nacisk na ekologię i już wkrótce nie będziemy mogli wytwarzać praktycznie żadnych zanieczyszczeń, a węgiel na zawsze odejdzie w zapomnienie. Dlatego też możemy jedynie wybierać spośród nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.
Takie rozwiązania to przykładowo: pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe, czyli elektryczne oraz już trochę przestarzała metoda – ogrzewanie gazowe. Zawsze też możemy zdecydować się na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, jednak jest to opcja do której nie wszyscy mają dostęp, a i w tym przypadku nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż jesteśmy uzależnieni od rynkowych wahań cen i stanu gospodarki światowej.
Uważa się, że najbardziej optymalną, chodź nadal bardzo kosztowną opcją jest ogrzewanie podłogowe, w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego bazują na o wiele bardziej nowoczesnych i energooszczędnych technologiach niż dawniej. Teraz systemy podłogowe wykorzystują takie rozwiązania jak mikrorurki lub podczerwień, która konsumuje znacznie mniej prądu niż systemy oparte choćby na pompie ciepła. Ogrzewanie jest oczywiście kolejną decyzją, której musimy stawić wyzwanie, przespać się i przekalkulować, co nam się bardziej opłaca. Pamiętajmy jednak, że poza podstawowymi decyzjami, jakie musimy podjąć by zbudować nasze idealne gniazdko, musimy się tez zastanowić nad pozostałymi sprawami, takimi jak na przykład zagospodarowanie powierzchni wokół domu. Zaplanowanie garażu, czy też decyzji o rodzaju tynku, czy też ocieplenia ścian. Jest to tematyka na wiele innych osobnych artykułów.