szambo betonowe

Jak dopasować szambo betonowe do projektu domu?

Dom i ogród

W przypadku szamba betonowego dopasowanie sprowadza się przede wszystkim do dobrania odpowiedniego wymiaru. To jednak nie oznacza, że zadanie będzie proste, ponieważ jest wiele korzyści, które można odnieść, zarówno decydując się na jak najmniejszy, jak i jak największy zbiornik. O co konkretnie chodzi?

Dlaczego warto wybrać jak najmniejszy zbiornik?

Najczęściej jest tak, że po oszacowaniu potrzebnej pojemności, można tylko wykluczyć pewne wymiary, ale nie zostaje się z jednoznacznym wyborem. Można na przykład cały czas mieć dowolność między szambem 6, 8 i 10 m. sześc. Jakie są powody, że w podobnej sytuacji postawić na jak najmniejszy zbiornik?

  • Przede wszystkim mniejszy zbiornik to niższa cena. W przypadku najlepszych producentów, między innymi w ofercie szym-bet.pl, nie będzie to zwykle różnica gigantyczna, choć z pewnością zauważalna.
  • Szambo betonowe o mniejszej pojemności to w oczywisty sposób niższe koszty eksploatacyjne w przeliczeniu na jeden przejazd wozu asenizacyjnego.
  • Małe zbiorniki będą zdecydowanie najłatwiejsze do osadzenia, zważywszy na fakt, że łatwiej będzie nawet na małej działce zachować wszystkie wymagane odległości.

Dlaczego duże zbiorniki szamba mogą być lepsze?

Każdej zalecie małego zbiornika na szambo można przeciwstawić całkiem konkretną zaletę dużego. To nie są czarno-białe sytuacje! Trzeba za każdym razem przyjrzeć się szczegółom, bo i waga poszczególnych zalet (i wad) może być różna.

  • Duże szamba betonowe to mogą być już zbiorniki dwukomorowe: droższe w zakupie i montażu, ale oszczędzające wodę i pozwalające na znaczące obniżenie kosztów wywozu nieczystości przez faktyczne zmniejszenie objętości do wywozu.
  • Sam fakt, że rzadziej się duże zbiorniki – także jednokomorowe – opróżnia, oznacza, że nie trzeba rezerwować pieniędzy na to w każdym miesiącu.
  • Duży zbiornik zapewnia oczekiwaną pojemność rezerwową. W przypadku powiększenia się rodziny czy po prostu w okresie intensywniejszej eksploatacji nie trzeba będzie martwić się ryzykiem przepełnienia.

Nie ma idealnych odpowiedzi

To niemożliwe, żeby udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która zadowoli wszystkich. Często nawet w przypadku pojedynczych projektów przy zastosowaniu wszystkich możliwych kryteriów zostaje się z dwoma lub trzema opcjami, które mają równie wiele zalet. Warto jednak być otwartym na różne opcje. Przez lata wokół kwestii wyboru szamb narosło sporo nieporozumień i niektóre z tych przekonań nie mają większego uzasadnienia. To już oddzielna historia, a zarazem najpoważniejszy argument za tym, żeby szambo betonowe kupić u producenta, którego doradcy będą w stanie wyjaśnić przynajmniej sporą część wątpliwości.