biurowiec

Trzy najciekawsze biurowce na świecie!

Informacje

W Nowym Jorku znajdziemy szereg najróżniejszych architektonicznych perełek. Charakterystyczny jest jednak dla tego miasta Flatiron Building, przypominający kształtem żelazko i tak właśnie potocznie jest określany. Zlokalizowany jest na Manhattanie na rogu 5 alei, Broadwayu i 23 ulicy. Ciekawostką jest to, że początkowo nazwany był Fuller Building, ale właśnie z uwagi na swój charakterystyczny kształt przypominający żelazko nazwę przekształcono na Flatiron. Obiekt wzniesiono w 1902 roku i był jedną z pierwszych budowli, w których wykorzystano stalowy szkielet. Turystów przyciąga przede wszystkim do niego charakterystyczny trójkątny kształt. Jeżeli patrzymy na obiekt od strony południowej, to przedstawia się tak jak inne eleganckie wieżowce Nowego Jorku. Natomiast spoglądając na niego od północy, wygląda na wręcz surrealistycznie wąski.

30 St mary Axe – poznaj ogórek z Londynu

Jeżeli ciekawi Cię brytyjska architektura, to będąc w Londynie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na 30 St Mary Axe. Jest to bowiem biurowiec niezwykle ekskluzywny, który jest zlokalizowany w centrum miasta w prestiżowej dzielnicy finansowej. Budowę tego obiektu ukończono w grudniu 2003 roku, a otwarty został 28 kwietnia 2004 roku. Dlaczego ogórek w Londynie warto zobaczyć? Już sama ta potoczna nazwa budzi nasze zainteresowanie, bo rzeczywiście bryła przypomina to warzywo. Uwagę rzeczywiście przyciąga ten charakterystyczny nietypowy kształt. Z daleka po prostu wygląda jak korniszon albo jakiś statek kosmiczny. Gdy patrzymy na panoramę miasta, to między innymi on właśnie rzuca się w oczy. Wznosi się spiralnie, a jest wysoki na 180 metrów wysokości. Ma 41 pięter, które zostały osadzone na planie koła, a kondygnacje poprzecinane są sześciopiętrowymi atriami. Powszechnie nazywa się je podziemnymi ogrodami, bo takie rzeczywiście sprawiają wrażenie. Jest to też budynek energooszczędny za sprawą specjalnych szczelin powietrznych tworzących naturalny system wentylacyjny.

TOUR GRANITE – drapacz chmur i biurowiec w jednym

Jednym z ciekawszych francuskich budynków jest na pewno biurowiec, a zarazem także drapacz chmur TOUR GRANITE, czyli po prostu Granitowa Wieża. Zlokalizowany jest w Paryżu w biznesowej dzielnicy La Defense. Jest bardzo nowoczesny i perfekcyjnie dopasowany do tej części miasta. Biurowiec wyróżnia szczególnie forma graniastosłupa. Ma 180 m i 70 tys. m². Sąsiaduje z dwoma innymi budynkami tej samej firmy. Wszystkie razem tworzą bardzo charakterystyczny trójkątny kompleks architektoniczny. Budynek oddano do użytku w 2008 roku, a kwota wydana jego budowę to około 180 milionów euro.