Wilgoć w domach i mieszkaniach zdecydowanie nie jest naszym sprzymierzeńcem. Zbyt wysoki jej poziom wykazuje szkodliwy wpływ zarówno na sam budynek, jak i na zdrowie jego mieszkańców. Wysoka wilgotność stanowi wprost wymarzony klimat dla szkodliwych drobnoustrojów. Czy da się tego uniknąć? Co wpływa na powstawanie zawilgocenia?
Skąd się bierze nadmierna wilgoć?
Jeśli Twój dom lub mieszkanie dotknął problem nadmiaru wilgoci, należy czym prędzej osuszyć pomieszczenia. Gdy przyczyną takiego stanu rzeczy jest np. zalanie wskutek awarii instalacji hydraulicznej, przyczyna jest nam znana i łatwo wyeliminować źródło problemu. Czasem jednak nie jest to tak oczywiste. Jeżeli nie wiemy, co jest przyczyną nadmiernej wilgoci, należy rozważyć kilka możliwości.
- Nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń
- Niewystarczająca izolacja fundamentów
- Źle wykonana izolacja termiczna
Niewłaściwa wentylacja jako przyczyna nadmiernej wilgoci
Jedną z najczęstszych przyczyn zawilgocenia pomieszczeń (nie licząc ich zalania) jest nieprawidłowo wykonana wentylacja. Czasem jest to np. niesprawny system wentylacji wszędzie tam, gdzie powietrze jest najczęściej nasycone wilgocią – np. w kuchni i w łazience. Jeżeli nie ma możliwości odprowadzenia pary wodnej na zewnątrz – zaczyna ona wnikać w ściany i sufit. Czasami problem stanowią również zbyt szczelne okna oraz drzwi. Jeżeli borykamy się z nadmiarem wilgoci, warto zastanowić się, czy elementy stolarki otworowej zostały wyposażone np. w nawietrzaki. W drzwiach wewnętrznych łazienkowych powinny znajdować się specjalne otwory wentylujące. Jeśli wszystko jest na swoim miejscu, a nasz system wentylacji jest sprawny – być może zbyt rzadko wietrzymy pomieszczenia. W takim wypadku należy pamiętać o tym, aby przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) otworzyć wszystkie okna i umożliwić wymianę powietrza.
Nieodpowiednio wykonana izolacja = nadmiar wilgoci
Budynki mieszkalne powinny spełniać określone warunki, zanim zostaną dopuszczone do użytku. Jednym z takich warunków jest prawidłowa izolacja fundamentów przed wilgocią. Zapewnia ona utrzymanie optymalnych warunków wewnątrz pomieszczeń, gdy poziom wilgotności otoczenia gwałtownie wzrasta – np. w przypadku długotrwających i intensywnych opadów atmosferycznych.
Nasze domy oraz bloki mieszkalne muszą także posiadać odpowiednio wykonaną izolację termiczną wszystkich ścian zewnętrznych, która z kolei umożliwia optymalną wymianę ciepła. Gdy ściany budynku są wychłodzone, w zetknięciu z wyższą temperaturą powietrza wewnątrz pomieszczeń (ogrzewanie centralne) wytwarzana jest para wodna, która zaczyna się skraplać.
We wszystkich wymienionych przypadkach, kluczowym zadaniem jest nie tylko samo osuszanie budynków, które wyeliminuje tylko skutek. Równie istotne jest znalezienie przyczyny i usunięcie jej. Oba zadania należy powierzyć wyspecjalizowanemu zespołowi, który dysponuje odpowiednim sprzętem oraz bezcennym doświadczeniem.