Żyjemy w czasach, w których postęp technologiczny pędzi jak szalony. Jednak bez wielu z tych odkryć nasz świat nie wyglądałby tak, jak obecnie. Dowodem na to są m.in. kotły gazowe, które znacznie ułatwiają nam codzienności. Przeczytaj artykuł i poznaj rodzaje kotłów gazowych oraz ich podstawowe funkcje!
Kotły jednofunkcyjne
To jeden z najpopularniejszych rodzajów kotłów dostępnych na rynku. Jak również wskazuje ich nazwa – służą one jedynie do utrzymywania ciepła domowej instalacji grzewczej. Niestety jednak, aby zapewniły one dostępu do ciepłej wody, konieczne będzie dokupienie podgrzewacza pojemnościowego, czyli zasobnika. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie modele wyposażone w to urządzenie. Warto jednak zaznaczyć, że kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem zajmują więcej miejsca niż dwufunkcyjne kotły gazowe. W porównaniu do nich modele jednofunkcyjne nie są jednak narażone na tak duże straty wody.
Kotły dwufunkcyjne
To uniwersalne urządzenie, które spełnia dwie funkcje jednocześnie – ogrzewa dom oraz podgrzewa wodę użytkową. Ze względu na to, że zajmuje on znacznie mniej miejsca, montaż tego rodzaju kotła poleca się wszystkim, którzy mieszkają w małych gospodarstwach. Kotły dwufunkcyjne nie sprawdzą się jednak w przypadku mieszkań, w których krany znajdują się w dużej odległości od kotła. Niewątpliwie jednak ich ogromną zaletą jest znacznie mniejszy pobór – zużywają one gaz tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.
Kotły kondensacyjne
Kotły gazowe kondensacyjne to najbardziej wydajne i oszczędne ze wszystkich urządzeń tego typu. Umożliwiają one bowiem odzysk ciepła z pary wodnej, która jest efektem spalania gazu ziemnego. Warto również zaznaczyć, że wiele z dostępnych na rynku modeli, nie wymaga obecności komina. Do odprowadzania spalin wystarczy jedynie niedużych rozmiarów wylot, który umieszczany jest na jednej ze ścian domu. Brak komina przyczynia się do mniejszych strat ciepła, co sprzyja również oszczędnościom.
Kotły gazowe a inne formy ogrzewania
Na końcu warto również wspomnieć o tym, że ogrzewanie gazowe jest jednym z najbardziej komfortowych systemów grzewczych. W przeciwieństwie do pieców zasilanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem lub bioopałem) nie wymagają one niczyjej obsługi. Dodatkowo mogą być one zlokalizowane w dowolnym pomieszczeniu oraz nie wymagają konieczności wydzielenia osobnej kotłowni. Często jednak umieszcza się je w oddzielnej części mieszkania tak, by stłumić wydawane przez nich odgłosy.