Montaż ścian z płyt warstwowych

Montaż ścian z płyt warstwowych

Informacje

Płyty ścienne warstwowe to materiały budowlane najczęściej stosowane do wznoszenia obiektów przemysłowych i inwentarskich, a także chłodni i mroźni. Płyty charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i wysoką trwałością. Decydując się na budowę hali z płyt warstwowych, można uniknąć konieczności częstych konserwacji, remontów i napraw. Przyjrzyjmy się zatem w jaki sposób przebiega montaż ścian z płyt warstwowych.

Jak montuje się płyty ścienne warstwowe?

Płyty warstwowe mogą służyć do budowy ścian zewnętrznych i działowych w obiektach o konstrukcji szkieletowej. Zasadniczo płyty warstwowe montuje się w systemie pionowym lub poziomym. Płytę do ramy przytwierdza się wkrętem konstrukcyjnym. Dodatkowo, pomiędzy elementem ramy a płytą montuje się taśmę uszczelniającą z polietylenu. Na samym końcu wykonuje się obróbki blacharskie narożników i podwaliny. W przypadku poziomego układu płyt stosuje się dodatkowe obróbki łączeniowe.

Mocowania stosowane do montażu płyt w układzie pionowym są niewidoczne, co znacząco poprawia efekt wizualny elewacji (płyty z tzw. zamkiem ukrytym). Z kolei horyzontalne ułożenie płyt z widocznym mocowaniem to rozwiązanie korzystniejsze pod względem ekonomicznym, a także wytrzymałościowym. Co więcej, płyty warstwowe poziome dostępne są w dwóch szerokościach modularnych, co pozwala uniknąć dużej ilości opadów.

Producentem płyt warstwowych jest firma Gór Stal, która wykonuje także wszystkie niezbędne obróbki blacharskie do montażu swoich produktów. Pozwala to osiągnąć estetyczny wizualnie efekt i przekłada się na trwałość mocowań. Co więcej, w przypadku budynków inwentarskich możliwe jest wykonanie płyt z blach o podwyższonej odporności na agresywne czynniki panujące w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę przy montażu płyt ściennych warstwowych?

Przed przystąpieniem do prac montażowym należy dokładnie sprawdzić konstrukcję – rama musi być prosta, a jakiekolwiek uchylenia mogą negatywnie wpłynąć na szczelność łączeń. Przed zamocowaniem płyt z użyciem wkrętów trzeba najpierw zamocować taśmy uszczelniające, które muszą znaleźć się w miejscach styku ramy z okładziną. Zabieg ten ma na celu zniwelowanie ryzyka uszkodzeń mechanicznych płyt warstwowych.

Tak naprawdę decydujący jest montaż pierwszej płyty – łączniki przechodzą przez całą grubość płyty aż do elementu konstrukcji szkieletowej. Następne płyty warstwowe układa się poprzez docisk. Ważne jest dokładne połączenie zamków, co pozwala na eliminację mostków termicznych. W przypadku płyt ściennych mroźni i chłodni, szczeliny pomiędzy płytami wypełnia się niskoprężną pianką poliuretanową.