Lutowanie jest sposobem na to, żeby połączyć ze sobą metalowe elementy. Potrzebne są do tego konkretne narzędzia i akcesoria. Jakie konkretnie?
Czym jest lutowanie – definicja całego procesu
Na samym początku warto zaznaczyć, że lutowanie wymaga od osób, które chcą połączyć metalowe elementy, nie tylko potrzeby stosowania specjalistycznych urządzeń, ale także wiele cierpliwości i nabytych z czasem umiejętności. Każdy, kto kiedykolwiek próbował coś zlutować, powinien wiedzieć, że pierwsze scalone części mogą wyglądać dość nieestetycznie – wprawę nabiera się regularnym ćwiczeniem.
Żeby jak najlepiej wyjaśnić, czym tak właściwie jest lutowanie, można przytoczyć konkretny przykład – może to być jakiekolwiek urządzenie, które w swoim układzie zawiera płytkę drukowaną. Przyglądając się jej bliżej, można zauważyć charakterystyczne łączenia, małe i większe punkciki. Są one przymocowane właśnie za sprawą techniki lutowania.
Jak lutuje się elementy płytek drukowanych i innych części?
Jak już wspomniano, lutowanie polega na łączeniu wybranych elementów. Dzieje się to dzięki roztopieniu metali podstawowego – lutu. To zazwyczaj stop metali złożonych z cyny i ołowiu lub innych pierwiastków, w zależności od wersji produktu. Lut jest topiona za pomocą nagrzewania się drutu urządzenia dzięki energii elektrycznej. Odbywa się to w temperaturze około 315°C. Następnie powierzchnia jest chłodzona, a potem powstaje stałe, gazo i wodoszczelne połączenie, znakomicie przewodzące prąd.
Narzędzia niezbędne do przeprowadzenia lutowania
Zakres narzędzi, które mogą być wykorzystane do lutowania, jest dość szeroki. Ma to związek z różnorodnością branży elektronicznej i przemysłowej. Można jednak wyszczególnić produkty, które są stosowane zarówno w profesjonalnych przedsiębiorstwach, jak i w domu.
Lutownica ręczna bez regulacji temperatury
Pierwszym z nich, jest standardowa lutownica ręczna bez regulacji temperatury. To narzędzie, które będzie dobrym wyborem dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z lutowanie, a także dla fachowców, którym zależy na dużej dokładności. Lutownice ręczne są dostępne w szerokim zakresie klas wydajności i rozmiarów. Charakteryzują się niedużym rozmiarem.
Pistolety lutownicze – dzięki nim można szybko zareagować
Drugim narzędziem, które można wykorzystać do przeprowadzenia lutowania, są pistolety lutownicze. To na tyle popularne urządzenia, że znajdują się w praktycznie każdej skrzynce z narzędziami. Znakomicie nadają się do lutowania w momencie, kiedy potrzebna jest szybka reakcja, na przykład podczas przerwanej ścieżki przewodu lub luźnego połączenia drutu. Za sprawą mocnych elementów grzewczych, pistolet lutowniczy osiąga wysoką temperaturę w krótkim czasie.
Stacje lutownicze zapewniają uniwersalne działanie
Ostatnią najczęściej wykorzystywaną odmianą narzędzi do lutowania, jest lutownica z możliwością regulacji temperatury. Doceniają ją zarówno osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w scalaniu poszczególnych elementów, jak i te, które na co dzień zajmują się lutowaniem. Stacje lutujące mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ można do nich dobrać dowolny rodzaj grota.
Dodatkowe akcesoria do lutowania
Kompletując zestaw do scalania poszczególnych elementów, nie można zapomnieć także o dodatkowych akcesoriach, takich jak na przykład pasta do lutowania, odsysacz do cyny, czy gąbka do lutownicy.
W pierwszym przypadku pasta do lutownicy jest specjalną mieszaniną proszku lutowniczego i topnika. Stosuje się ją najczęściej do lutowania urządzeń do montażu powierzchniowego, a także w trakcie produkcji elementów elektronicznych. Pasta do lutowania może być stosowana zarówno do łączenia części metodą miękką, jak i twardą.
Odsysacz do cyny pozwala pozbyć się nadmiernej ilości lutu z powierzchni elementów metalowych. Dzięki temu łączenie może być uratowane, w przypadku gdy osoba lutująca popełni błąd. Warto również zdecydować się na gąbkę. Za sprawą tego produktu można wyczyścić grot narzędzi do lutowania i pozbyć się z niego zanieczyszczeń i korozji.